Trwa ładowanie...

Potężna ofensywa wojsk Baszara al-Asada w Syrii

Syryjska armia rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko siłom rebeliantów w mieście Al-Zabadani w pobliżu granicy z Libanem - podała telewizja należąca do szyickiego ugrupowania Hezbollah. Miasto bombardowane jest z ziemi i powietrza.

Share
Potężna ofensywa wojsk Baszara al-Asada w Syrii
Źródło: AFP
df6fzco

Siły rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara al-Asada są ostrzeliwane przez artylerię i bombardowane przez syryjskie lotnictwo. W szturmie na miasto uczestniczą też bojownicy szyickiego Hezbollahu z sąsiedniego Libanu, którego przywódcy otwarcie opowiedzieli się po stronie syryjskiego prezydenta.

Miasto Az-Zabadani to były turystyczny kurort. Leży na trasie z Bejrutu do Damaszku, dlatego jego zdobycie miałoby dla sił rządowych ogromne znaczenie. To jeden z ostatnich ośrodków, w których rządzą umiarkowani rebelianci, od czterech lat walczący o obalenie prezydenta Asada.

df6fzco

W ostatnich dniach syryjskie lotnictwo zintensyfikowało bombardowania pozycji rebeliantów w okolicach miasta. Jednak Reuters podkreśla, że obrońcy są dobrze ufortyfikowani i przygotowani do obrony.

W czerwcu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie informowało, że od wybuchu cztery lata temu rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Asada w Syrii zginęło ponad 230 tys. ludzi, w tym prawie 11 500 dzieci.

Spośród rebeliantów, dezerterów i syryjskich dżihadystów oraz wojowników zginęło łącznie ponad 41 tys. ludzi. Cudzoziemców walczących z reżimem syryjskim, w większości dżihadystów, zginęło ponad 31 tysięcy. Ze strony sił proreżimowych zginęło ponad 49 tys. żołnierzy, ponad 32,5 tys. milicjantów z Sił Obrony Narodowej, 838 członków libańskiego szyickiego Hezbollahu i ponad 3 tys. szyickich milicjantów przybyłych z różnych krajów.

df6fzco

Podziel się opinią

Share
df6fzco
df6fzco
Więcej tematów