Poszukują sobowtórów legendy polskiego kina
Dwóch lub trzech sobowtórów młodego Wojciecha Pszoniaka - chłopca i młodego mężczyzny - poszukuje Krzysztof Korwin Piotrowski, reżyser poświęconego znanemu aktorowi filmu dokumentalnego. "Zastępcy" wystąpią w fabularyzowanych scenach z młodości artysty.
Film dokumentalny "Z Gliwic do Paryża - Wojtek Pszoniak" - opowieść o życiu i twórczości aktora - będzie prezentowany w kinach studyjnych i telewizji. Premiera jest planowana już na koniec tego roku. - Niestety, mamy bardzo mało materiału zdjęciowego z okresu dzieciństwa i młodości Pszoniaka w Gliwicach - stąd decyzja o scenach fabularyzowanych i poszukiwania odtwórców kilku ról - powiedział Korwin Piotrowski.
Casting odbędzie się 13 września o godz. 13.00 w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Twórcy filmu poszukują chłopca w wieku 14-15 lat i młodych mężczyzn w wieku 18-24 lat do roli Wojciecha Pszoniaka - wymagane jest podobieństwo fizyczne. Poszukiwani są także mężczyźni w wieku 20-55 lat do ról młodego Olgierda Łukaszewicza, Nauczyciela, Dojrzałego Pana, Kolejarza, Sierżanta, Brata, Restauratora, Profesora oraz kobiety w wieku ok. 50 lat do roli Dyrektorowej.
Wojciech Pszoniak, który od lat 80. mieszka w Paryżu, urodził się w 1942 r. we Lwowie, ale dorastał w Gliwicach. Film przypomni m.in. ciekawe epizody z jego dzieciństwa, np. służbę w wojsku, którą rozpoczął już w wieku 13 lat, grając w wojskowej orkiestrze na werblu.
W filmie wypowiedzą się jego przyjaciele i współpracownicy, m.in. Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Piotr Fronczewski, Andrzej Wajda, Adam Zagajewski czy Gerard Depardieu. Zdjęcia są realizowane w Polsce i we Francji. Wizualną klamrą spinającą film mają być charakterystyczne wieże Paryża i Gliwic - wieża Eiffla oraz przypominająca ją gliwicka Radiostacja. Producentem filmu jest samorząd Gliwic.
Pszoniak w 1968 roku ukończył PWST w Krakowie. Był aktorem teatrów Starego w Krakowie (1968-72), Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). Wystąpił w m.in. takich filmach jak "Wesele", "Ziemia obiecana", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza. Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich.
W latach 90., kiedy mieszkał we Francji i tam występował, grał również w polskich filmach. W ostatnich latach wystąpił m.in. w "Nadziei" Stanisława Muchy i "Strajku" Volkera Schloendorffa.