Marzysz o podboju kosmosu? ESA szuka astronautów
Europejska Agencja Kosmiczna, po raz pierwszy od ponad dekady, będzie szkolić nowych astronautów. Chętni na podbój kosmosu mogą zgłaszać się od 31 marca.
Europejska Agencja Kosmiczna szykuje zmianę pokoleniową wśród swoich astronautów i będzie szukać nowych osób chętnych do eksploracji kosmosu. Nabór rozpocznie się 31 marca 2021 r. i potrwa do 28 maja 2021 r. Osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie będą mogły składać aplikacje poprzez stronę karier ESA (https://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA). Można na niej znaleźć także inne rekrutacje prowadzone aktualnie przez agencję kosmiczną.
Kandydatów na astronautów czekać będzie sześcioetapowy proces rekrutacji, który zakończy się w październiku 2022 r.
Wkrótce rozpocznie się rekrutacja astronautów. Zgłosić mogą się też Polacy
Agencja ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich. - Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie - wskazuje David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej. - Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej - dodaje.
W najbliższych dniach ESA przedstawi mediom więcej szczegółów na temat nowego naboru astronautów i rozpocznie kampanię informacyjną.
W 1998 roku kraje członkowskie ESA biorące udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdecydowały się połączyć swoje zespoły astronautów z istniejącym zespołem ESA i utworzono Europejski Korpus Astronautów. Ten proces integracji ukończono w 2002 roku. Aktualnie korpus astronautów liczy siedmioro aktywnych członków z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w maju 2009 roku po trwającym rok procesie rekrutacji. Szóstka astronautów ukończyła trening we wrześniu 2009 r., a siódmy formalnie dołączył do zespołu w lipcu 2015 r., kończąc treningi w 2018 r.
Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Na przykład do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zgłosiło się ponad 12 tysięcy osób.