Trwa ładowanie...
dpfw90u
dpfw90u

Poszkodowanych bezprawiem legislacyjnym jest coraz więcej

Na bezprawie legislacyjne obywatele mogą skarżyć się i dochodzić odszkodowań od 2004 r. - przypomina "Gazeta Prawna". Poszkodowanych w takich sprawach w Polsce jest coraz więcej.
Share
dpfw90u

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej uregulowano w kodeksie cywilnym w art. 417. Bezprawiem jest niewydanie aktu normatywnego, mimo takiego obowiązku lub wydanie aktu lub decyzji, które były niezgodne z prawem i spowodowały szkodę. Takich spraw jest niemało.

Wśród nich są sprawy np. o odszkodowanie dla lekarzy za niewłaściwe wyliczenie wynagrodzenia za dyżury czy pobieranie opłat za karty pojazdu. Takich spraw będzie więcej z powodu coraz liczniejszych skarg do Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Bezprawiem legislacyjnym jest niewykonywanie przez władzę ustawodawczą wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Gdy wyroki TK pozostają niewykonywane, sądy powinny wyprowadzać stosowne normy prawne z całego systemu z uwzględnieniem ingerencji TK.

Zamiast od ręki eliminować przepisy niezgodne z konstytucją, sędziowie często przedłużają ich obowiązywanie do granic wytrzymałości. Im bardziej nasz wymiar sprawiedliwości będzie obniżał próg tolerancji dla legislacyjnego bezprawia, tym większa będzie irytacja tych, którzy z bezprawiem walczą - komentuje "Gazeta Prawna".

dpfw90u

Podziel się opinią

Share
dpfw90u
dpfw90u
Więcej tematów