Poszedł na wojnę ze spółdzielnią i wygrał
Gdy Tobiasz Jagiełło (25 l.) dostał od spółdzielni mieszkaniowej Ustronie w Radomiu horrendalny rachunek za ogrzewanie, omal nie dostał zawału. Ale nie pobiegł do banku, by wyciągnąć oszczędności lub wziąć kredyt. Nie zapłacił ani grosza. Zebrał dokumenty i podał spółdzielnię do sądu. Warto było. Zaoszczędził prawie dwa tysiące złotych!
01.12.2010 | aktual.: 01.12.2010 10:44
- Kupiłem mieszkanie na "Ustroniu", ale jeszcze nie zdążyłem się wprowadzić i przegapiłem termin montażu podzielników ciepła na kaloryferach. Oznaczało to, że tak jak poprzedni właściciel zapłacę za ciepło w sezonie 2008/09 ryczałtem. Czyli tyle, ile spółdzielnia wliczała do czynszu w formie zaliczek. Ani grosza więcej - opowiada pan Tobiasz Jagiełło (25 l.). - Po zakończeniu sezonu grzewczego doznałem szoku. Spółdzielnia zażyczyła sobie jeszcze prawie 2 tysiące dopłaty! Zażądałem wyjaśnień - dodaje.
Okazało się, że spółdzielnia w listopadzie 2008 r zmieniła regulamin i od tego momentu lokatorzy, którzy nie mieli zainstalowanych podzielników mieli płacić znacznie więcej za ogrzewanie. Ale Pan Tobiasz uznał, że spółdzielnia nie miała prawa w czasie sezonu grzewczego zmieniać warunków opłat i oddał sprawę do sądu. I sąd przyznał mu rację! Nie musi dopłacić ani złotówki.
- Z wyrokami sądu nie dyskutujemy, ten pan nic nie będzie dopłacał - mówi Monika Kucharska, główna księgowa spółdzielni Ustroń. - Ale to dotyczy tylko tamtego sezonu grzewczego. W tym sezonie już każdy, kto nie ma podzielników, zapłaci za ciepło więcej - dodaje.
ZAPAMIĘTAJ: Opłat nie zmienia się podczas sezonu
Lokator, który nie ma na grzejnikach podzielników ciepła, płaci za nie ryczałtem. Sąd uznał, że spółdzielnia nie ma prawa zmieniać jego wysokości podczas trwania sezonu grzewczego i żądać dopłat.
Tak możesz walczyć o swoje pieniądze
Nie masz podzielników na kaloryferach, a dostałeś wyższy rachunek za ogrzewanie? Nie daj się nabić w butelkę
- Sprawdź zapisy w regulaminie spółdzielni, czy jej zarząd nie wprowadził jakichś zmian nie informując o tym lokatorów. Każda spółdzielnia ma regulamin i powinien on być umieszczony także na jej stronie internetowej.
- Jeśli zmiany w regulaminie dotyczące opłat za ogrzewanie wprowadzono w trakcie sezonu grzewczego, to racja jest po Twojej stronie.
- Napisz do zarządu spółdzielni pismo, w którym nie zgadzasz się na dopłatę do ryczałtu za ogrzewanie
- Spółdzielnia ma 31 dni na odpowiedź
- Jeśli nie odpowie lub odmówi uznania Twoich racji, masz prawo skierować sprawę do sądu i to niezależnie jaki jest status własnościowy Twojego mieszkania.
Polecamy w wydaniu internetowym Fakt.pl:
Pomożemy ci wybrać sanki!