Polska"Postkomuniści nie kryją, że nie chcą Konkordatu"

"Postkomuniści nie kryją, że nie chcą Konkordatu"

Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch
odnosząc się do zapowiedzi szefa SLD Grzegorza Napieralskiego w sprawie wypowiedzenia Konkordatu, powiedział, że warunkiem do
spełnienia takiej zapowiedzi jest jednak dojście SLD do władzy.

Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, mieliśmy już raz taką sytuację w 1945 roku, kiedy komuniści jednostronnie wypowiedzieli Konkordat. Teraz postkomuniści przynajmniej o tym mówią, że chcą Konkordat wypowiedzieć. Więc jest jakiś postęp: Nie chcą już jednostronnie wypowiedzieć, ale mówią o tym. Pozostaje do spełnienia jednak ten jeden warunek: jeśli dojdą do władzy - powiedział ks. Kloch.

Napieralski podczas niedzielnego posiedzenia Rady Wojewódzkiej SLD w Lublinie powiedział na konferencji prasowej, że podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje o tym, że po zdobyciu władzy, jego ugrupowanie będzie dążyć do wypowiedzenia Konkordatu. Opowiedział się też za "absolutnym" rozdziałem Kościoła od państwa.

Konkordat pomiędzy Rzeczpospolitą Polską, a Stolicą Apostolską został podpisany 28 lipca 1993 roku w Warszawie przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Józefa Kowalczyka, i ówczesnego ministra spraw zagranicznych, Krzysztofa Skubiszewskiego.

Ustawa o ratyfikacji Konkordatu została uchwalona przez Sejm 8 stycznia 1998 roku. Dokument ratyfikacyjny został podpisany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego 23 lutego 1998 roku. Tego samego dnia Konkordat ratyfikował również papież Jan Paweł II. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych nastąpiła 25 marca.

Konkordat wszedł w życie 25 kwietnia 1998 roku.

Źródło artykułu:PAP
kościółksiądzepiskopat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)