ŚwiatPostęp w ściganiu Karadżicia i Mladicia

Postęp w ściganiu Karadżicia i Mladicia

O "znacznych postępach" w ściganiu najbardziej poszukiwanych przez haski trybunał ds. zbrodni w byłej Jugosławii Radovana Karadżicia i Radko Mladicia - poinformował szef policji Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie Dragomir Andan.

Adnan wypowiadał się dwa dni po schwytaniu w Hiszpanii oskarżanego o zbrodnie wojenne chorwackiego generała Ante Gotovinę. Dokonaliśmy znacznych postępów w operacjach zmierzających do zlokalizowania osób oskarżonych o zbrodnie wojenne - powiedział Andan dla telewizji miejscowej BNTV, zaznaczając, że nie może podać więcej szczegółów.

Tymczasem prezydent Republiki Serbskiej w ramach BiH Dragan Czavić ponownie zaapelował do Karadżicia i Mladicia, by się poddali. Domagam się jeszcze raz, aby Radovan Karadżic i Radko Mladić dobrowolnie się poddali międzynarodowemu trybunałowi w Hadze, a jeśli tego nie zrobią, będę domagał się, aby zatrzymało ich ministerstwo spraw wewnętrznych Republiki Serbskiej oraz inne regionalne agencje wywiadowcze - powiedział Czavić.

Dodał, iż nie sądzi, aby obaj ukrywali się na terytorium Bośni. Nie zwalnia to jednak ministerstwa spraw wewnętrznych RS z obowiązku ich znalezienia tam, gdzie się ukrywają. Musimy zrozumieć, że Republika Serbska i jej obywatele stali się zakładnikami sytuacji, która raz na zawsze musi się skończyć - powiedział Czavić.

Radko Mladić prawdopodobnie ukrywa się w Serbii, a Karadżić na terenach bośniackich, głównie zamieszkanych przez Serbów, albo w sąsiedniej Czarnogórze.

Radovan Karadżić, "prezydent" Serbów bośniackich z czasów wojny 1992-95, oraz dowódca ich armii generał Radko Mladić są oskarżeni o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości, m.in. za rolę, jaką odegrali w masakrze blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy.

Główna prokurator haskiego trybunału ds. zbrodni w dawnej Jugosławii Carla del Ponte od dawna podkreśla, że aresztowanie obu Serbów będzie dowodem woli pełnej współpracy Belgradu z trybunałem haskim. Od współpracy tej Unia uzależniła rozpoczęcie rozmów stowarzyszeniowych z Serbią. 10 października Belgrad i Unia rozpoczęły negocjacje w sprawie Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu. Jeśli Karadżić i Mladić nie zostaną w najbliższym czasie schwytani, negocjacje te mogą zostać zawieszone.

W środę na Teneryfie, jednej z Wysp Kanaryjskich, zatrzymano chorwackiego generała Ante Gotovinę, oskarżonego przez oenzetowski trybunał ds. zbrodni w dawnej Jugosławii o masowe morderstwa popełnione w 1995 r. podczas operacji odbicia Krajiny przez Chorwatów z rąk serbskich separatystów. Żołnierze pod jego dowództwem mieli zabić 150 cywilów, a 200 tys. zmusić do ucieczki.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)