Postanowione: pracodawcy będą wypełniać PIT‑y za swoich pracowników

Od 2011 pracownicy nie będą musieli sami wypełniać własnych zeznań podatkowych. W czwartek sejm przegłosował nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rząd proponował żeby nowa forma rozliczenia obowiązywała już w przyszłym roku. Zmiana, za sprawą poprawki złożonej przez SLD, została odłożona o rok.

Według ustawy to pracodawca będzie musiał obliczyć podatek pracowników, wypełnić deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego. Jeżeli pracownik chciałby się jednak rozliczyć sam musi złożyć do 15 stycznia stosowne oświadczenie. W rozliczeniu, na wniosek zainteresowanego, będzie uwzględniona ulga na dzieci i internet. Pracodawca przekaże za pracownika również jeden procent na wybraną organizację pożytku publicznego. Rozliczenia PIT przez firm uniemożliwi pracownikowi wspólne rozliczanie się z małżonkiem. Nie będzie również odliczenia innych ulg.

Teraz nad zmianami w ustawie będzie pracować senat.
Lewiatan apeluje, by w ramach dalszej procedury legislacyjnej parlament przyjął poprawki, dzięki którym ten bardzo zły projekt destabilizujący warunki prowadzenia działalności oraz zwiększający koszty stosowania przepisów, stanie się akceptowalny- czytamy w oświadczeniu PKKP Lewiatan.

Jedną z proponowanych zmian było zastosowanie „pozytywnego oświadczenia”, wprowadzenia wymogu składania przez pracownika oświadczenia warunkującego powstanie po stronie pracodawcy obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku. Jednak ta poprawka została przez sejm odrzucona.

Eksperci podkreślają, że zmiany radykalnie wpłyną na podniesienie kosztów działalności gospodarczej związanych m.in. z dostosowaniem systemów informatyczno-księgowych, zebraniem odpowiednich informacji od pracowników, wprowadzeniem nowych danych do systemów informatyczno-księgowych, z przeszkoleniem i zatrudnieniem pracowników.

Zmiana może dotknąć ok. 1 mln Polaków prowadzących działalność gospodarczą. Rząd szacuje, że „ułatwienie” może dotyczyć nawet 5 mln pracowników. Jednak i oni są podzieleni. Co to obchodzi pracodawcę ile mam dzieci, czy korzystam z internetu, komu przekazuję mój 1proc. podatku? Czy korzystam z innych odliczeń podatku? To moja osobista sprawa i nie chcę aby pracodawca posiadał takie o mnie informacje - pisze nasz internauta.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 224 posłów, przeciw opowiedziało się 51, a 130 wstrzymało się od głosu.

Przeciw ustawie głosowało 44 posłów PiS, 95 wstrzymało się od głosu. Wiceprezes partii Aleksandra Natalli-Świat przekonywała, że oznacza ona zwiększenie kosztów pracodawcy, a w efekcie także pracowników.

Lewica także krytykuje zmiany. Wiceprzewodniczący klubu Marek Wikiński uważa, że rozliczanie pracownika to dobry pomysł, ale wyłącznie wtedy, gdy ten będzie tego chciał. Dodaje, że rząd nakłada na wszystkich podatników obowiązek złożenia specjalnego oświadczenia, że nie chce być rozliczany przez pracodawcę.

JK - wp.pl / PAP

pracodawcapracownikustawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)