PolskaPosłowie PiS złożą wyjaśnienia przed Komisją Etyki

Posłowie PiS złożą wyjaśnienia przed Komisją Etyki

Komisja Etyki Poselskiej spotka się w czwartek z przedstawicielami władz Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydium klub PiS, aby wyjaśniły, jakie były decyzje polityczne, związane z bojkotem czerwcowego i lipcowego posiedzenia Sejmu - powiedziała szefowa komisji Elżbieta Witek (PiS).

Na wniosek Prezydium Sejmu komisja zajęła się usprawiedliwieniami posłów PiS dotyczącymi nieobecności na głosowaniach w trakcie dwóch głośnych bojkotów posiedzeń Sejmu przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie w usprawiedliwieniach tłumaczyli się m.in. ważnymi obowiązkami parlamentarzysty, problemami zdrowotnymi lub przeprowadzaniem badań lekarskich.

Odpowiedzialny za usprawiedliwianie nieobecności w Sejmie wicemarszałek Jarosław Kalinowski zakwestionował głównie usprawiedliwienia posłów PiS z 13 czerwca oraz 9 i 11 lipca. Witek poinformowała, że na kolejnym posiedzeniu komisja będzie prosiła poszczególnych posłów o wyjaśnienia. Poseł ma prawo powiedzieć, co rozumiał pod takim określeniem, jakiego użył w swoim usprawiedliwieniu - podkreśliła Witek.

Jak dodała, część usprawiedliwień została już przeanalizowana i "tam, gdzie nie było wątpliwości, że z przyczyn politycznych, w proteście politycznym posłowie wyszli, tymi usprawiedliwieniami nie będzie się zajmować". Według Witek, wątpliwości nie budzą usprawiedliwienia Krzysztofa Jurgiela, Wojciecha Szaramy, Aleksandra Szczygły, Tadeusza Woźniaka, Jarosława Zielińskiego, a być może także Jana Libickiego i Jacka Tomczaka. Prezydium Sejmu skierowało do komisji sprawy 27 posłów PiS.

Nie tylko w tej kadencji, ale i w poprzednich, takie akcje polityczne miały miejsce. W poprzedniej kadencji Sejmu PO wielokrotnie wychodziła na znak protestu, wyciągała karty z czytników do głosowania - zwróciła uwagę Witek. Jak dodała, jeśli komisja stwierdzi, że któryś z posłów naruszył zasady etyki, będzie rozpatrywała czy należy go ukarać i w jakiej formie. Komisja etyki może posłowie zwrócić uwagę, udzielić upomnienia lub nagany.

Witek zaznaczyła, że komisja skieruje pismo do marszałka, w którym poda swoje sugestie, m.in. w sprawie zawartej w Regulaminie Sejmu pojemnej formuły usprawiedliwienia: "inne ważne, niemożliwe do przewidzenia lub nieuchronne przeszkody".

Regulamin Sejmu przewiduje, że za przyczyny usprawiedliwiające niemożność wzięcia przez posła udziału w posiedzeniu Sejmu lub komisji bądź w głosowaniu uważa się m.in. chorobę albo konieczność opieki nad chorym, wyjazdy zagraniczne lub krajowe z polecenia Sejmu, zbieg posiedzeń komisji lub podkomisji, urlop udzielony posłowi przez marszałka oraz inne ważne, niemożliwe do przewidzenia lub nieuchronne przeszkody.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)