Trwa ładowanie...
d2l3rvo
TVP

Posłowie PiS apelują do RPO o interwencję ws. Kamila Zaradkiewicza

• Małgorzata Wassermann i Wojciech Szarama zwrócili się z prośbą o interwencję do Rzecznika Prawa Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. prof. Kamila Zaradkiewicza
• Według informacji TVP Info dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego został poproszony o odejście ze stanowiska
• Prośba miała być efektem krytycznych wypowiedzi prof. Zaradkiewicza
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d2l3rvo

Kłopoty prof. Kamila Zaradkiewicza zaczęły się po wywiadzie udzielonym TVP Info. Dyrektor Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego stwierdził w nim m.in., że wyroki sądu konstytucyjnego mogą być uznawane za ostateczne dopiero po analizie prawnej, dokonanej przez niezależny organ.

– Każdy sąd, a TK jest sądem, tyle że specyficznym, musi orzekać wg reguł, które ustala ustawodawca. To są chociażby reguły czysto formalne, przepisy dotyczące składów orzeczniczych. Konstytucja w wypadku żadnego sądu, ani Sądu Najwyższego, ani innych sądów, w tym Trybunału, takich reguł nie ustanawia. Ani konstytucja, ani żadna ustawa nie rozstrzyga, nie wskazuje organu kompetentnego, który miałby to rozstrzygać w sposób wiążący – mówił prof. Zaradkiewicz.

Po tej wypowiedzi - informowała TVP Info - dyrektor został wezwany przez dziesięciu sędziów TK, w tym prezesa Rzeplińskiego, którzy oznajmili mu, że utracili do niego zaufanie. Prof. Zaradkiewicz miał otrzymać zakaz wypowiedzi w mediach. Został także poproszony o rezygnację z pracy.

d2l3rvo

W sprawę zaangażowali się posłowie PiS. Zwrócili się z prośbą o interwencję do Rzecznika Prawa Obywatelskich i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Małgorzata Wassermann poinformowała o tym za pośrednictwem Facebooka.

"W związku z ujawnieniem w dniu wczorajszym przez redakcję TVP INFO informacji przekazanej przez Zespół Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego o braku zgody na występowanie w mediach (w tym TV) dyrektora Zespołu Orzecznictwa i Studiów w Biurze Trybunału Konstytucyjnego, Pana Kamila Zaradkiewicza, zwracamy się do Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka o podjęcie interwencji w powyższej sprawie i zbadanie zasadności nałożonego zakazu z punktu widzenia jego zgodności ze standardami ochrony praw człowieka wynikającymi z Konstytucji RP, ustaw oraz Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Należy wskazać, iż zastosowany w stosunku do Pana Kamila Zaradkiewicza zakaz występowania w mediach (w tym TV) może ograniczać zagwarantowaną każdemu swobodę wypowiedzi, wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a także udzielania informacji prasie zagwarantowanych m.in. w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz art. 5 prawa prasowego.

Małgorzata Wassermann, Wojciech Szarama - Posłowie na Sejm RP"

d2l3rvo

Podziel się opinią

Share

d2l3rvo

d2l3rvo
Więcej tematów