Posłanka zatrzymana przez CBA została usunięta z PO

Około ćwierć miliona złotych - według
ustaleń CBA - mieli domagać się burmistrz Helu Mirosław W. i b.
posłanka PO Beata Sawicka za ustawienie przetargu na nieruchomość
na półwyspie. Obydwoje zostali zatrzymani w poniedziałek przez
funkcjonariuszy CBA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Posłanka zatrzymana przez CBA została usunięta z PO
(PAP)
WP

Oboje wpadli w momencie przyjmowania łapówki. Burmistrz Helu wziął 150 tys. zł. Posłanka zażądała 100 tys. zł za pośrednictwo w procederze - poinformował w specjalnym oświadczeniu Dyrektor Gabinetu Szefa CBA Piotr Frątczak.

Według ustaleń CBA, posłanka w pierwszej połowie roku poszukiwała biznesmenów zainteresowanych inwestycjami na Helu. Sprawa dotyczy 2-hektarowej działki na Helu, na której miał powstać kompleks rekreacyjno-hotelowo-wypoczynkowy.

Pierwszą część łapówki - 50 tys. złotych - Beata S. przyjęła dzień po decyzji parlamentu o samorozwiązaniu, w parku w pobliżu gmachu Sejmu. Drugą - również 50 tys. zł - w hotelu w Gdańsku. Tam też, chwilę później, z torbą pełną pieniędzy została zatrzymana przez funkcjonariuszy CBA - poinformował Frątczak.

WP

Jak dodał, godzinę wcześniej, w gdyńskiej restauracji, ze 150 tys. złotych łapówki zatrzymano Mirosława W. Wychodził z teczką wypchaną pieniędzmi pod pachą. Odjechać samochodem już jednak nie zdążył - podkreślił.

Zatrzymania przebiegły spokojnie. O fakcie zatrzymania posłanki poinformowany został marszałek Sejmu. Wyraził zgodę na przeprowadzenie czynności w niezbędnym zakresie, z zastrzeżeniem, że po ich zakończeniu posłanka ma zostać zwolniona, a on o tym fakcie poinformowany. Tak też się stało. Na prośbę posłanki została ona odwieziona przez funkcjonariuszy CBA do Warszawy - dodał Frątczak.

Śledztwo w tej sprawie będą prowadzić prokuratorzy Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej Wydział VII Zamiejscowy w Poznaniu. Poinformowała jego naczelnik Honorata Wałęsa.

Jest decyzja o przeniesieniu sprawy do nas. Czekamy na dokumenty i dopiero wtedy przystąpimy do czynności śledczych - powiedziała.

WP

We wtorek sekretarz generalny PO Grzegorz Schetyna poinformował dziennikarzy, że Sawicka po zatrzymaniu została usunięta z partii. Sama zrezygnowała też z kandydowania z list Platformy do Senatu (miała kandydować z listy PO w okręgu legnicko-jeleniogórskim).

Schetyna powiedział również, że decyzja o wykluczeniu Sawickiej z partii została podjęta jednogłośnie przez zarząd Platformy.

Zgodnie z konstytucją, posła chroni immunitet. Parlamentarzysta "nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania". Konstytucja stanowi, że "o zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego".

Polub WP Wiadomości
WP
WP