PolskaPosiedzenie Rady Gabinetowej, czyli rządu pod przewodnictwem prezydenta

Posiedzenie Rady Gabinetowej, czyli rządu pod przewodnictwem prezydenta


W Pałacu Prezydenckim zebrała się Rada Gabinetowa, czyli rząd pod przewodnictwem prezydenta. Komorowski zastrzegł, że stara się nie nadużywać formuły Rady Gabinetowej - "dostępnej z mocy konstytucji" - dla spraw błahych.

Posiedzenie Rady Gabinetowej, czyli rządu pod przewodnictwem prezydenta
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

- Dzisiejsze zwołanie Rady Gabinetowej, w pełnym porozumieniu z panem premierem, jest przejawem wspólnej troski o sprawę strategicznie ważną dla Polski, jaką jest wyznaczenie strategii postępowania państwa polskiego w sprawie zasadniczej - powiedział prezydent. Jak wyjaśnił, chodzi o "zasady polskiego uczestnictwa w pogłębiającej się integracji europejskiej".

- W ramach tego stoi bardzo poważne pytanie o perspektywy związane z wejściem do strefy euro" - zaznaczył Komorowski. Nawiązał też do unijnego budżetu na lata 2014-20. "Faktem jest ewidentny sukces pana premiera i rządu (...), jeśli chodzi o kształt budżetu UE (...), to jest wielki sukces, wielka szansa i wielkie wyzwanie - ocenił prezydent.

Posiedzenie Rady Gabinetowej jest przejawem wspólnej troski o sprawę strategicznie ważną dla Polski, jaką jest wyznaczenie strategii postępowania państwa polskiego ws. perspektyw związanych z wejściem do strefy euro - oświadczył we wtorek prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent Bronisław Komorowski proponuje odejście od dyskusji o dacie wejścia Polski do strefy euro na rzecz wyznaczenia terminu polskiej gotowości do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.

- Chciałbym zaproponować odejście od wyznaczania jakiejkolwiek daty wystąpienia o członkostwo w strefie euro - powiedział Komorowski, otwierając we wtorek posiedzenie Rady Gabinetowej, którego tematem jest polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro.

Prezydent powiedział, że należy wyznaczyć datę uzyskania polskiej gotowości "poprzez zakończenie procesu przygotowania i uzyskiwania kryteriów z Maastricht". - Bez tego wszystkie rozważania, wszelkie wyznaczanie dat jest zajęciem w moim przekonaniu płonnym i mało logicznym - uważa Komorowski.

- Chciałbym więc zaproponować wyznaczenie kalendarza działań na rzecz daty uzyskania przez Polskę zdolności do wypełnienia kryteriów jako warunku sensowności w ogóle rozważania kwestii członkostwa naszego w strefie euro - powiedział prezydent.

Euro nie jest źródłem kryzysu Europy

Źródłem kryzysu finansowego i gospodarczego Europy nie jest wspólna waluta - przekonywał we wtorek premier Donald Tusk. Pozostawanie poza strefą euro byłoby dla Polski niebezpieczne - ocenił.

- To nie fakt, że istotna część Europy posiada wspólną walutę jest źródłem kryzysu. Podzielam opinię, że jest dokładnie odwrotnie, że szansą na długotrwałą koniunkturę w Europie będzie wzmacnianie wspólnej strefy walutowej - powiedział Tusk we wtorek na posiedzeniu Rady Gabinetowej, którego tematem jest polska strategia w sprawie wejścia do strefy euro.

Podkreślił, że iluzją jest obecność Polski w Europie "tylko częściowo". - Proces integracji europejskiej jest procesem dynamicznym. Przygniatająca większość państw Unii Europejskiej zmierza do większej, a nie mniejszej integracji. Pozostaje kluczowym dylematem polskiej polityki, czy Polska dziś i w przyszłości będzie wśród państw, które zmierzają ku integracji, czy też będzie państwem, które będzie się dystansowało od procesu integracji i pozostawało na politycznych peryferiach Europy - zaznaczył.

- Jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami, aby Polska uczestniczyła w procesie integracji Europy, a nie pozostawała na uboczu. Trzeba podkreślić, że wspólna waluta jest dzisiaj kluczową osią tej integracji. Pozostawanie poza wspólną walutą - jako strategia - byłoby dla polski niebezpieczne - podsumował Tusk.

Prezydent może zwołać Radę Gabinetową w sprawach szczególnej wagi. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Ostatnie posiedzenie Rady odbyło się w czerwcu 2011 roku. Jej tematem był stan przygotowań do polskiej prezydencji oraz jej agenda. Komorowski zwołał też posiedzenie w czerwcu 2010 r., gdy był jeszcze pełniącym obowiązki prezydenta. Rada zajmowała się wtedy oceną sytuacji powodziowej w Polsce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)