WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
sąd
16-05-2003 (14:50)

Poseł PO uniewinniony od zarzutu niepłacenia VAT

Sąd Rejonowy w Lubinie uniewinnił posła Platformy Obywatelskiej, byłego prezydenta Lubina, od zarzutów niepłacenia przez miasto podatku VAT i wyrządzenia tym samym szkody w majątku gminy w wysokości 380 tys. zł oraz narażenia Skarbu Państwa na straty w wysokości ponad miliona złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

"Musieliśmy mieć na uwadze, że orzecznictwo w zakresie prawidłowego płacenia podatku od towarów i usług przez gminy było niejednolite, podobnie jak praktyka stosowana w tym zakresie. Przepisy ustawy budziły wątpliwości interpretacyjne, stąd uważamy, że nie można uznać umyślnej winy oskarżonego" - uzasadniła wyrok sędzia Magdalena Krajewska.

Tadeusz Maćkała był prezydentem Lubina w latach 1994-98. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu ustaliła, że prezydent Lubina - jako osoba zobowiązana do zajmowania się sprawami finansowymi gminy - nie dopełnił obowiązku podatkowego w zakresie VAT poprzez bezpodstawne uchylanie się od jego płacenia.

"Z ustaleń śledztwa wynikało, że prezydent powinien płacić ten podatek, a nie robił tego, podczas gdy okoliczne gminy podatek taki odprowadzały" - powiedział w mowie końcowej prokurator Piotr Dutkowski.

WP

Poseł PO Tadeusz Maćkała to drugi na Dolnym Śląsku były prezydent miasta oskarżony o niepłacenie podatku VAT. Pierwszy to Bogdan Zdrojewski, były prezydent Wrocławia, który odpowiada przed sądem w Rawiczu za niepłacenie podatku VAT i narażenie Skarbu Państwa na straty w wysokości 44 mln zł.

Polub WP Wiadomości
WP
WP