Trwa ładowanie...
d23vjg4

Poseł Partii Pracy zawieszony w wyniku skandalu seksualnego

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy zawiesiła 76-letniego posła Kelvina Hopkinsa w reakcji na doniesienia, że miał dopuścić się niewłaściwego zachowania wobec młodszej o ponad 50 lat partyjnej aktywistki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik Partii Pracy powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Times", że Hopkins został zawieszony na czas wewnętrznego śledztwa w tej sprawie
Rzecznik Partii Pracy powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Times", że Hopkins został zawieszony na czas wewnętrznego śledztwa w tej sprawie (PAP, Fot: Andy Rain)
d23vjg4

Zawieszony na czas śledztwa

Kelvin Hopkins został oskarżony przez 27-letnią aktywistkę Avę Etemadzadeh, że wysyłał do niej "zabarwione seksualnie wiadomości", a także "ocierał się o nią kroczem" po zorganizowanej przez nią debacie uniwersyteckiej.

W rozmowie z brytyjskimi mediami kobieta podkreśliła, że incydent został zgłoszony do biura lidera partii w 2014 roku, ale nie podjęto wtedy żadnych działań dyscyplinarnych. Rok później Hopkins otrzymał nawet awans do gabinetu cieni.

W piątek Jo Tanner z firmy doradczej InHouse Communications opisała na łamach dziennika "The Times" sytuację, w której do jej drinka w parlamentarnym barze wrzucono tabletkę gwałtu. Udało jej się uciec z Izby Gmin, ale - jak podkreśla - była zaniepokojona brakiem procedur i wsparcia ze strony pracowników budynku.

d23vjg4

Nowy parlament Wielkiej Brytanii, nowe problemy

Lista 40 posłów

Przypadki Hopkinsa i Tanner to kolejne odsłony w trwającej od ponad tygodnia aferze dotyczącej molestowania i napastowania seksualnego przez posłów zasiadających w Izbie Gmin. Z powodu oskarżeń o takie zachowanie w środę rezygnację złożył minister obrony Michael Fallon. Prowadzone są wewnętrzne śledztwa dotyczące wicepremiera Damiena Greena i wiceministra handlu międzynarodowego Marka Garniera.

d23vjg4

Od tygodnia po Westminsterze krąży także lista około 40 nazwisk posłów Partii Konserwatywnej, zawierająca niepotwierdzone oskarżenia o niewłaściwe zachowania na tle seksualnym. Niektóre z osób na tej liście jednoznacznie zaprzeczyły zarzutom.

We wtorek działaczka opozycyjnej Partii Pracy Bex Bailey ujawniła w rozmowie z radiem BBC, że kilka lat temu została zgwałcona przez wysokiej rangi działacza tego ugrupowania. Jak dodała, gdy zgłosiła sprawę władzom partii, zniechęcano ją do dalszego podnoszenia tego tematu i sugerowano, że może to zaszkodzić jej karierze.

Pozostałe partie także informowały, że pojawiły się oskarżenia pod adresem ich posłów lub wysokiej rangą aktywistów.

Na najbliższy poniedziałek zaplanowane jest spotkanie liderów wszystkich partii parlamentarnych w celu wypracowania nowego modelu wsparcia dla ofiar molestowania i napastowania seksualnego, a także niezależnego od partii politycznych systemu zgłaszania skarg.

d23vjg4

Podziel się opinią

Share

d23vjg4

d23vjg4
Więcej tematów