Poseł AWPL Jarosław Narkiewicz został wiceprzewodniczącym litewskiego sejmu

Poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) 50-letni Jarosław Narkiewicz został wybrany na wiceprzewodniczącego sejmu. Po raz pierwszy Polak zajął tak wysokie stanowisko w litewskim parlamencie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Narkiewicz
Jarosław Narkiewicz (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
WP

- To dla mnie zaszczyt i ogromna odpowiedzialność - powiedział Narkiewicz.

W tajnym głosowaniu kandydaturę Jarosława Narkiewicza poparło 73 posłów, przeciwko opowiedziało się 43.

Narkiewicz będzie jednym z siedmiu wiceprzewodniczącym sejmu i - jak odnotował przewodniczący parlamentu Vydas Gedvilas - będzie nadzorował m.in. sprawy mniejszości narodowych.

WP

Centrolewicowa większość, w której skład po październikowych wyborach parlamentarnych weszła AWPL, w swym programie zakłada rozstrzygnięcie problemów Polaków na Litwie. Przewidziane jest m.in. przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych, która ma zagwarantować prawo do dwujęzycznych napisów z nazwami ulic i miejscowości tam, gdzie zwarcie zamieszkują mniejszości narodowe. Zakłada się też zalegalizowanie oryginalnej pisowni polskich nazwisk w dokumentach, a także przeanalizowanie niektórych założeń ustawy o oświacie, krytykowanej przez Polaków.

AWPL, przystępując do koalicji, uzyskała w parlamencie nie tylko stanowisko wiceprzewodniczącego Sejmu, ale też przewodniczącego komitetu praw człowieka i wiceprzewodniczącego komitetu bezpieczeństwa i obrony.

W rządzie AWPL ma stanowisko ministra energetyki i pięciu wiceministrów w resortach: oświaty i nauki, rolnictwa, łączności, kultury i energetyki.

Polub WP Wiadomości
WP
WP