Poruszyć świat w Światowy Dzień Zdrowia
"Poruszmy świat" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który przypada w niedzielę. Poświęcony jest aktywności fizycznej i jej wpływowi na zdrowie.
07.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wystarczy 30 minut ruchu dziennie, by o połowę zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób krążenia, cukrzycy czy otyłości. Nie chodzi o wielki wysiłek. Szef Regionu Europejskiego WHO Marc Danzon twierdzi, że sekret tkwi w tym, by codziennie przejść szybkim marszem krótki dystans lub jeździć rowerem do pracy.
Aktywność fizyczna powinna być filarem zdrowego stylu życia i stać się rutynowym działaniem każdego człowieka - uważa Danzon.
Naukowcy wykazali, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na metabolizm człowieka. Według WHO, około 30% Europejczyków ma za mało ruchu. Około dwóch milionów zgonów na świecie rocznie jest przypisywane zbyt małej aktywności fizycznej. Coraz większym problemem zdrowotnym staje się otyłość.
Średnia długość życia na świecie wzrasta z roku na rok. W 1955 roku wynosiła 48 lat, w 1998 - 67. Eksperci szacują, że w 2025 roku wartość ta osiągnie 73 lata.
Polska należy do grupy krajów o największej na świecie umieralności na choroby układu krążenia. Lekarze twierdzą, że ponad 70% społeczeństwa jest świadome najważniejszych zagrożeń dla zdrowia. Mimo to, ludzie nie stosują się do zaleceń.
Z badań statystycznych wynika, że Polacy nie dbają o zdrowy styl życia. Palaczami jest ponad 40% mężczyzn i 20% kobiet.
Prowadzimy także mało aktywny tryb życia. Rzadziej niż co trzeci dorosły Polak i co czwarta Polka wypoczywa aktywnie. Siedzący tryb życia sprawia, że prawie co dziewiąty Polak i co ósma Polka są otyli.
Aby zmienić nienajlepszą kondycję Polaków, potrzebna jest skuteczna kampania promująca zdrowy styl życia. Trzeba przekonać ludzi, że chorobom można zapobiegać przez stosowanie odpowiedniej diety i regularny wysiłek fizyczny.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest od 1950 roku, w rocznicę wejścia w życie statutu Światowej Organizacji Zdrowia. (PAP/IAR, reb)