PolskaPorozumienie w sprawie bezpieczeństwa między MPK i policją. Będzie bezpieczniej?

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa między MPK i policją. Będzie bezpieczniej?

Podpisano porozumienie mające na celu usprawnić współpracę pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym SA w Krakowie, a krakowską Komendą Miejską Policji. Porozumienie ma bezpośrednio wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa dla podróżujących. Jest to podkreślenie i usankcjonowanie wieloletniej współpracy obu podmiotów.

Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa między MPK i policją. Będzie bezpieczniej?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Robert Kulig

16.01.2015 | aktual.: 17.01.2015 10:57

Podpisane w czwartek porozumienie zakłada intensyfikację działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w krakowskich środkach komunikacji miejskiej. Z deklaracji prezesa zarządu MPK Rafała Świerczyńskiego wynika, iż podpisany dokument niesie za sobą realne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i nie kończy się na pustych deklaracjach.

- To porozumienie zapewnia szybszy obieg dokumentów między Komendą Miejską Policji a MPK. Poprawi się też szybkość przygotowywania i dostarczania nagrań dla Komendy Miejskiej Policji. Pojazdy mają monitoring, więc on bardzo często jest używany do potwierdzania różnego rodzaju zdarzeń czy też poszukiwania osób, które dokonały jakiegoś czynu – stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik przewoźnika Marek Garncarczyk.

Współpraca ma wielowymiarowy charakter. Policja będzie miała szybszy oraz wygodniejszy dostęp do zapisów monitoringu autobusów i tramwajów. Od wczoraj policjanci będą mogli drogą internetową wysłać do MPK wniosek o zabezpieczenie nagrań. Drogą mailową będą mogły zostać przesłane zapisy dotyczące m.in. wypadków, kolizji i innego rodzaju zdarzeń w pojazdach komunikacji miejskiej.

- Pracownik posiada przycisk antynapadowy, którym daje sygnał do głównej dyspozytorni. Główna dyspozytornia posiada bezpośredni telefon do policji, więc możemy reagować bardzo szybko - mówił prezes zarządu MPK SA Rafał Świerczyński.

Ponadto porozumienie przewiduje organizację wspólnych patroli w godzinach wieczornych oraz nocnych. – W sytuacji zagrożenia pasażerowie będą mogli liczyć na natychmiastową interwencję funkcjonariuszy policji – zaznacza Grzegorz Dyrkacz, dyrektor ds. zarządzania przewozami MPK SA w Krakowie.

MPK współpracuje z policją już od wielu lat, dzięki czemu poprawia się efektywność pracy obu podmiotów. Niech za przykład posłuży sytuacja sprzed kilku dni, kiedy zagonioną 12-letnią dziewczynkę odnalazł jeden z kierowców MPK w Krakowie. Dzięki szybkiemu zgłoszeniu przez pracownika i poinformowaniu o tym policji, dziewczynkę odnaleziono po kilkunastu godzinach od zgłoszenia zaginięcia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)