Trwa ładowanie...

Porozumienie Rosja - Argentyna o współpracy w dziedzinie energii nuklearnej

Prezydenci Rosji i Argentyny Władimir Putin i Cristina Fernandez de Kirchner podpisali w sobotę w Buenos Aires porozumienie o współpracy w dziedzinie energetyki nuklearnej.

Share
Porozumienie Rosja - Argentyna o współpracy w dziedzinie energii nuklearnej
Źródło: PAP/EPA, fot: EPA/PRESIDENCY OF ARGENTINA
d13akig

Na wspólnej konferencji prasowej Putin i Fernandez de Kirchner poinformowali, że porozumienie przewiduje, iż rosyjski koncern energetyczny Rosatom będzie uczestniczył w budowie argentyńskiej elektrowni atomowej Atucha III.

- Argentyna jest liderem w Ameryce Łacińskiej w dziedzinie energetyki atomowej. To ważne porozumienie potwierdza nasze więzi przyjaźni i współpracę strategiczną - powiedziała prezydent Argentyny.

Według towarzyszącego Putinowi ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka, Rosatom zaoferował ponadto stronie argentyńskiej pomoc w budowie dwóch dalszych siłowni atomowych na "komfortowych warunkach finansowych".

d13akig

Argentyna, która boryka się z kryzysem energetycznym, rozbudowuje w szybkim tempie swoją energetykę nuklearną chcąc zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i to pomimo faktu, iż posiada jedne z największych na świecie złóż gazu i ropy w skałach łupkowych.

Złoża te nie są praktycznie eksploatowane bowiem - jak zauważa Associated Press - zagraniczne koncerny obawiają się interwencjonistycznej polityki rządu Argentyny w dziedzinie energetyki.

Fernandez poinformowała, że niektórzy członkowie delegacji towarzyszącej prezydentowi Rosji odwiedzą jedno z tych złóż w prowincji Neuquen, nazywane Vaca Muerta (Martwa krowa).

Z Argentyny Putin udaje się do Brazylii, gdzie w Rio de Janeiro obejrzy finałowy mecz mistrzostw świata w piłce nożnej i spotka się z przywódcami ugrupowania BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Możliwe są też spotkania prezydenta Rosji z przywódcami innych państw, którzy przyjadą na finał mundialu, w tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

d13akig

Podziel się opinią

Share
d13akig
d13akig
Więcej tematów