Trwa ładowanie...
d3y57h1
12-12-2005 11:25

Porozumienie budżetowe ale nie za wszelką cenę

Szef brytyjskiej dyplomacji Jack Straw
powiedział rano w Brukseli, że porozumienie
budżetowe Unii na lata 2007-13 nie może zostać osiągnięte "za
wszelką cenę". Podobne zdanie wyraził polski minister ds.
europejskich Jarosław Pietras.

d3y57h1
d3y57h1

Szefowie dyplomacji państw UE spotkają się w poniedziałek w Brukseli, by przygotować szczyt europejski, który odbędzie się w czwartek i piątek w stolicy Unii Europejskiej. Główny temat to finansowanie UE w latach 2007-13.

Chodzi o bardzo trudne negocjacje. Pole manewru jest bardzo małe, wszyscy chcielibyśmy osiągnąć porozumienie. Ale nie może ono być osiągnięte za wszelką cenę - powiedział Straw rano dziennikarzom.

Podobne zdanie wyraził wchodząc na spotkanie polski minister ds. europejskich Jarosław Pietras. Porozumienie jest możliwe, ale nie za wszelką cenę. Ta zasada obowiązuje po obu stronach - powiedział Pietras, który towarzyszy szefowi polskiej dyplomacji Stefanowi Mellerowi na spotkaniu w Brukseli.

Dodał, że w Polsce panuje "pełna determinacja, by mówić o tym, co jest dla nas istotne". Bez tego nie będziemy się mogli się podpisać pod tym porozumieniem - podkreślił Pietras. Przypomniał, iż polskim postulatem w negocjacjach jest utrzymanie zasady solidarności, czyli wspierania z unijnego budżetu rozwoju najbiedniejszych regionów w Unii. Budżet musi przejść test tej zasady - dodał Pietras.

d3y57h1

Brytyjczycy, którzy przewodniczą w tym półroczu pracom Unii i są tym samym zobowiązani do szukania kompromisu w sprawie budżetu, zapowiedzieli, że dopiero przed szczytem unijnym, który rozpocznie się w czwartek, przedstawią nowe propozycje - najprawdopodobniej w środę.

Zastanawiamy się, jak zmienić naszą propozycję tak, by nowe postanowienia, jeśli będą musiały mieć miejsce, zostały ujawnione opinii publiczne w ciągu tego tygodnia - powiedział Straw.

Przedstawiona 5 grudnia propozycja Londynu została skrytykowana nie tylko przez pozostałe 24 kraje członkowskie, ale także przez Parlament Europejski i Komisję Europejską. Zakłada ona zmniejszenie globalnych wydatków Unii do 846,7 mld euro (wobec 871,6 mld euro proponowanych w czerwcu przez ówczesne luksemburskie przewodnictwo), głównie poprzez cięcia o 14 mld euro dla nowych, najbiedniejszych krajów.

Polska - według wyliczeń KE - w propozycji brytyjskiej w stosunku do luksemburskiej traci około 5,5 mld euro, w tym 600 mln w ramach funduszy na rozwój obszarów wiejskich, a resztę w ramach funduszy strukturalnych i spójności. W sumie otrzymałaby z puli na politykę regionalną nieco ponad 56 mld euro, gdy w czerwcu Luksemburg obiecywał 61,6 mld euro.

Inga Czerny

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj