Trwa ładowanie...
dyt0qd6

Poroszenko: ukraińska armia wstrzyma ogień od 9 grudnia

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że ukraińska armia wstrzyma ogień na wschodzie kraju od 9 grudnia, żeby jeszcze raz spróbować położyć kres walkom w tym opanowanym przez prorosyjskich separatystów regionie. Termin ten potwierdzili separatyści.
Share
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoŹródło: PAP/EPA, Fot: Tatyana Zenkovich
dyt0qd6

"Dzień ciszy" rozpocznie się 9 grudnia - poinformowała w oświadczeniu kancelaria prezydenta po spotkaniu Poroszenki z dowódcami armii i sił bezpieczeństwa.

W komunikacie służb prasowych szefa państwa napisano, że uczestnicy spotkania "omówili wypełnianie zadań w strefie operacji antyterrorystycznej i zdefiniowali kroki, które należy podjąć w celu realizacji mińskich porozumień w kwestii 'dnia ciszy'".

- Jeśli będzie to przestrzegane, wycofanie ciężkiej broni z linii frontu rozpocznie się 10 grudnia - powiedziało agencji AFP źródło w kancelarii.

dyt0qd6

Kancelaria Poroszenki podała też, że omówiono kwestię dalszych działań w razie niewypełniania przez separatystów uzgodnionych we wrześniu postanowień z Mińska

W spotkaniu wzięli udział m.in. minister obrony Stepan Połtorak, szef MSW Arsen Awakow, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko i szef służby granicznej Wiktor Nazarenko.

Informacje o wstrzymaniu ognia potwierdzili agencji RIA-Nowosti przedstawiciele władz dwóch samozwańczych republik ludowych na wschodzie Ukrainy. - Grupa tworzona przez ukraińskich i naszych żołnierzy przy mediacji OBWE i strony rosyjskiej doszła do porozumienia o wstrzymaniu ognia od 9 grudnia - powiedział rosyjskiej agencji przewodniczący parlamentu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin.

Przywódca separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki zastrzegł, że była to umowa ustna i w tej sprawie nie podpisano jeszcze formalnie żadnego dokumentu.

Porozumienia z Mińska, które przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli we wrześniu w obecności OBWE, przewidywały wstrzymanie walki na wschodniej Ukrainie, utworzenie strefy buforowej i wycofanie stamtąd sprzętu i obcych formacji wojskowych. Dotychczas porozumienia te nie były realizowane.

dyt0qd6

Podziel się opinią

Share
dyt0qd6
dyt0qd6
Więcej tematów