Trwa ładowanie...
d1dadfj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poroszenko: świat powinien potępić agresora

Świat powinien zdecydowanie potępić agresora, który łamie porozumienia pokojowe i prowadzi działania wojenne w samym centrum Europy - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (PAP/EPA, Fot: Mykola Lazarenko / Poroshenko Press Service)
d1dadfj

Do rozmowy doszło w godzinach wieczornych i dotyczyła ona walk w mieście Debalcewe w obwodzie donieckim, gdzie rządowe siły Ukrainy - mimo porozumienia pokojowego z Mińska - atakowane są przez popierane przez Kreml oddziały separatystów prorosyjskich.

- Jest to cyniczny zamach na mińskie ustalenia - powiedział Poroszenko, cytowany przez swoje służby prasowe.

Prezydent Ukrainy "zaapelował do Unii Europejskiej i całej wspólnoty międzynarodowej o ostrą reakcję na działania bojowników prorosyjskich i Rosji" - czytamy w komunikacie.

d1dadfj

Poroszenko zwrócił się także do stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by "nie dopuścili oni do złamania podstawowych zasad i norm" tej organizacji oraz zapobiegli działaniom wojennym w centrum kontynentu.

We wtorek wieczorem dowództwo ukraińskich sił rządowych przyznało, że część Debalcewe została opanowana przez przeciwnika. - Bojownicy utrzymywali ogień przez cały dzień, w wyniku czego część Debalcewe została przez nich zajęta - powiedział na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie Andrij Łysenko.

Separatyści mówili wcześniej, że ich oddziały całkowicie otoczyły miasto, które jest ważnym punktem kolejowo-drogowym na wschodniej Ukrainie.

Wałerij Czałyj, wiceszef administracji Poroszenki zapowiedział - również we wtorek wieczorem - że dalsze działania Ukrainy w Donbasie będą - jak i dotychczas - koordynowane z jej partnerami międzynarodowymi. - Wyniki będą widoczne już jutro - oświadczył.

d1dadfj

Władze Ukrainy oskarżają Rosję i separatystów o złamanie ustaleń pokojowych z ub. tygodnia w Mińsku, gdzie postanowiono, że po ogłoszeniu zawieszenia broni rozpocznie się wycofywanie ciężkiego uzbrojenia z linii walk w Donbasie, po czym między siłami ukraińskimi i rebeliantami zostanie utworzona strefa buforowa.

Poroszenko ostrzegał wcześniej, że w razie złamanie porozumień z Mińska ogłosi stan wojenny na terytorium całego państwa.

d1dadfj

Podziel się opinią

Share

d1dadfj

d1dadfj
Więcej tematów