Ponad tysiąc osób zginęło w zamachach w Iraku
W czwartkowych zamachach w Iraku zginęło ponad 70 osób. Był to jeden z najkrwawszych dni w tym kraju po obaleniu Saddama Husajna w kwietniu zeszłego roku. Od sierpnia 2003 r. w największych zamachach w Iraku zginęło ponad tysiąc osób.
Poniżej chronologia najkrwawszych ataków bombowych w Iraku w tym okresie:
2003
7 sierpnia - Ciężarówka wyładowana materiałem wybuchowym eksploduje obok ambasady Jordanii w Bagdadzie, zabijając co najmniej 17 osób i raniąc przeszło 60.
19 sierpnia - Eksplozja potężnego ładunku ukrytego w ciężarówce niszczy biura ONZ w Bagdadzie. Ginie 21 osób, w tym wysłannik sekretarza generalnego ONZ do Iraku, Brazylijczyk Sergio Vieira de Mello. Jest to najdotkliwszy w skutkach atak na cywilny obiekt ONZ w całej historii Narodów Zjednoczonych.
29 sierpnia - Samochód-pułapka zabija co najmniej 83 osoby i rani około 175 w meczecie Alego w Nadżafie. Wśród zabitych jest przywódca irackich szyitów, ajatollah Mohammad Bakir al-Hakim.
27 października - W czterech zamachach bombowych w Bagdadzie, których celem były siedziba Czerwonego Krzyża i komisariaty policji, ginie co najmniej 35 osób, a około 230 odnosi rany.
12 listopada - Samochód-pułapka zabija co najmniej 28 osób, w tym 19 Włochów, w Nasirii na południu Iraku.
14 grudnia - 18 osób, w tym 16 policjantów, ginie, a 29 odnosi rany w wybuchu samochodu-pułapki przed posterunkiem policji irackiej w miejscowości Chalidija w pobliżu Ramadi, na zachód od Bagdadu.
27 grudnia - Siedmiu żołnierzy sił koalicyjnych - pięciu Bułgarów i dwóch Tajlandczyków - oraz 12 Irakijczyków ponosi śmierć w serii ataków na dwie bazy wojsk koalicyjnych w Karbali, siedzibę miejscowych władz irackich i komisariat policji.
2004
18 stycznia - Zamachowiec samobójca, prowadzący samochód wyładowany materiałem wybuchowym, zabija co najmniej 25 osób przed bramą siedziby władz koalicyjnych w Bagdadzie. Ponad 100 osób odnosi rany.
1 lutego - Ginie 117 osób, a przeszło 130 odnosi rany w dwóch samobójczych zamachach bombowych w siedzibach głównych partii kurdyjskich w Irbilu na północy Iraku.
10 lutego - Samochód prowadzony przez samobójcę eksploduje przed komisariatem w Iskandarii, 40 km na południe od Bagdadu. Zapisywano tam właśnie kandydatów do służby w policji. Wybuch zabija 53 osoby, rannych jest 67.
11 lutego - Co najmniej 47 osób ginie w Bagdadzie, gdy samochód wyładowany materiałem wybuchowym i kierowany przez zamachowca samobójcę eksploduje przed wojskowym ośrodkiem rekrutacyjnym, przed którym tłoczyli się kandydaci do służby w nowej armii irackiej. Przeszło 30 osób odnosi rany.
2 marca - Zsynchronizowane ataki w Karbali i Bagdadzie podczas tłumnych obchodów szyickiego święta Aszury zabijają co najmniej 181 osób.
2 marca - W sumie 171 osób ginie w rezultacie dwóch samobójczych ataków: w Karbali i w Bagdadzie, w którym trzech zamachowców wysadza się w powietrze. Rannych w obu atakach zostaje prawie 400 osób.
21 kwietnia - W serii skoordynowanych ataków na komisariaty policji w Basrze zamachowcy-samobójcy zabijają 73 osoby, w tym 17 dzieci, które spłonęły w dwóch mikrobusach, wiozących je do szkoły. 94 osoby są ranne.
17 maja - Eksplozja samochodu prowadzonego przez zamachowca- samobójcę zabija w Bagdadzie przewodniczącego irackiej Rady Zarządzającej Izzedina Salima.
13 czerwca - Dwunastu Irakijczyków, w tym czterech policjantów, ginie w zamachu bombowym w pobliżu amerykańskiej bazy w Bagdadzie.
14 czerwca - W centrum Bagdadu eksploduje samochód-pułapka. Zginęło 13 osób, w tym pięciu cudzoziemców: dwóch Brytyjczyków, Francuz, Amerykanin i Filipińczyk. Rannych jest 60 ludzi, w tym także dziesięciu obcokrajowców.
17 czerwca - Co najmniej 33 osoby giną a 127 zostaje rannych w wybuchu samochodu-pułapki przed centrum rekrutacji sił irackiej obrony cywilnej w Bagdadzie. Większość ofiar zamachu stanowią prawdopodobnie iraccy rekruci, chcący wstąpić do nowej armii bądź oddziałów obrony cywilnej.
24 czerwca - Bojownicy dokonują serii zamachów w pięciu irackich miastach, aby zakłócić przekazanie władzy w ręce Irakijczyków. Ataki są wymierzone w irackie siły bezpieczeństwa. W zamachach ginie ponad 70 osób, w tym trzech amerykańskich żołnierzy. Ponad 200 osób jest rannych.