Trwa ładowanie...
d4fbl2i
01-03-2011 13:24

Ponad połowa Polaków: w gospodarce jest źle

Ponad połowa Polaków (53%) uważa, że sytuacja w polskiej gospodarce jest zła. Z kolei 42% badanych obywateli twierdzi, że jest dobra - to najnowsze wyniki badania Eurobarometr przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej.

d4fbl2i
d4fbl2i

Jak wynika z sondażu, Polacy spodziewają się, że w najbliższym roku sytuacja w gospodarce i na rynku pracy nie zmieni się. Eurobarometr wskazuje również, że co trzeci Polak ( 35%) uważa, że Unia Europejska jest w stanie podjąć najskuteczniejsze działania wobec skutków kryzysu finansowego i gospodarczego.

Agata Zadrożna z TNS OBOP zauważa, że Polacy wierzą w Unię, ale już nie tak mocno we wspólną walutę. Podkreśla przy tym, że Polacy w dużej mierze nadal ufają Unii Europejskiej i temu, że Unia da sobie radę z kryzysem. Z drugiej strony poparcie poparcie dla wprowadzenia waluty euro jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Za wprowadzeniem euro opowiada się 47% badanych Polaków, przeciwników wspólnej waluty jest niewiele mniej bo 45%. Mniejszy niż w Polsce odsetek respondentów popierających Europejską Unię Gospodarczą i Walutową jest jedynie w Wielkiej Brytanii (17%), Szwecji (37%) i Czechach (41%).

Agata Zadrożna zwraca natomiast uwagę, że nadal wielu badanych Polaków (42%) uważa, że sytuacja gospodarcza Polski jest dobra i ten optymizm jest zauważalny na tle inny krajów Unii. - To jest dosyć dobry wynik, bo w Unii Europejskiej średnio tylko 28% wszystkich badanych uważa sytuację swojego kraju za dobrą - mówi.

Najlepiej sytuację gospodarczą w swoich krajach oceniają mieszkańcy Szwecji (85%), Luksemburga (79%) i Niemiec (68%). Najgorzej Irlandczycy (1%), Grecy (2%) i Hiszpanie (3%).

Eurobarometr jest badaniem prowadzonym cyklicznie raz na pół roku we wszystkich krajach wspólnoty oraz w krajach kandydujących: Turcji, Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii i Islandii.

W Polsce badanie zrealizowano w dniach 12-28 listopada zeszłego roku na reprezentatywnej próbie 1000 osób metodą wywiadu bezpośredniego.

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj