Ponad 6 tysięcy osób na Kongresie Kobiet
W sobotę wieczorem zakończył się pierwszy dzień III Europejskiego Kongresu Kobiet. Zdominowały go Nagroda Specjalna dla Olgi Krzyżanowskiej, której gratulował premier Donald Tusk oraz wystąpienie komisarz UE, wiceprzewodniczącej KE Viviane Reding.
- Osiągnięciem tego kongresu jest to, że na własny koszt, z małych miejscowości przyjechało ponad sześć tysięcy osób. Kobiety są konkretne, rzeczowe, jak się za coś wezmą, to to zrobią - powiedziała Krzyżanowska podczas wieczornej konferencji organizatorów i gości kongresu.
Główne hasło i postulat kongresu brzmi "Równa płaca za równą pracę". Kongres jest jednym z oficjalnych wydarzeń polskiej prezydencji.
Uczestników kongresu przywitała pierwsza dama Anna Komorowska. W uroczystości otwarcia wzięli też udział m.in. przewodniczący PE Jerzy Buzek, Jolanta Kwaśniewska, europosłanka Danuta Huebner.
Pierwszego dnia kongresu odbyły się też pierwsze panele dyskusyjne - jeden z nich prowadziła minister pracy Jolanta Fedak. Była również debata z udziałem kandydatek w najbliższych wyborach parlamentarnych.
Uznała, że wprowadzenie systemu suwakowego na listach wyborczych (nazwiska kobiet i mężczyzn występują na listach wyborczych naprzemiennie) może być kolejnym celem Kongresu. - Jeśli wierzymy we własne siły, to przyszłość jest dla nas otwarta - powiedziała.
Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan, jedna z organizatorek kongresu, podkreśliła, że wielką korzyścią z udziału w Kongresie Kobiet jest możliwość poznania wielu osób z różnych środowisk. - Z bajek często tak różnych niż moja - dodała. Powiedziała, że najbardziej ją cieszą inicjatywy oddolne podejmowane przez kobiety.
Kolejna z organizatorek, prof. Magdalena Środa zaznaczyła, że - Kongres Kobiet w pewnym sensie jest cudem. - Bo my naprawdę jesteśmy bardzo różne. To nie jest tak, że wszystkie się przyjaźnimy, dzieli nas wiele spraw. Jednocześnie jest to ruch, który trwa, który się rozwija, który daje pewne efekty - dodała.
W niedzielę, drugiego dnia kongres odbędzie się w sali Kongresowej i na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Na Giełdzie zaplanowano dyskusje dotyczące przedsiębiorczości kobiet, ich uczestnicy będą się zastanawiać jak zwiększyć udział kobiet w zarządach, ułatwić im awansowanie, poznają też przykłady kobiet, które z powodzeniem prowadzą własne biznesy. W Sali Kongresowej odbywać się będą równoległe panele m.in. na temat roli kobiet w kulturze, w świecie nauki, ich roli w edukacji, sytuacji kobiet w wieku 50 +, kobiet niepełnosprawnych, przemocy wobec kobiet i wiele innych.
Odbędzie się też sesja poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie. Zostanie wręczona - po raz pierwszy - Nagroda im. M. Skłodowskiej-Curie.
Zaplanowano także debatę przedwyborczą z udziałem liderek najważniejszych partii. Ogłoszone zostaną także wyniki prawyborów przeprowadzonych podczas Kongresu.