PolskaPonad 4 tys. dziennikarzy akredytowało się na wizytę papieską

Ponad 4 tys. dziennikarzy akredytowało się na wizytę papieską

Rekordowa liczba 4131 dziennikarzy będzie
obsługiwać wizytę Benedykta XVI w Polsce. Wszystkie przygotowania
do majowej pielgrzymki papieskiej zostały już praktycznie
zakończone - poinformowano na konferencji prasowej w
Warszawie, poświęconej medialnej obsłudze wizyty papieża.

16.05.2006 | aktual.: 17.05.2006 11:03

Po raz pierwszy pielgrzymkę papieską będzie obsługiwać tak wielu dziennikarzy; podczas pielgrzymek Jana Pawła II ich liczba nie przekraczała trzech tysięcy.

Wśród akredytowanych jest 538 dziennikarzy prasowych, 420 telewizyjnych, 221 radiowych, 404 fotoreporterów, 459 operatorów telewizyjnych, 73 techników radiowych, 49 tłumaczy; najwięcej jest techników telewizyjnych - 736 (ponad 1020 zgłaszających się nie wypełniło dokładnie ankiety akredytacyjnej).

Akredytacje będzie można odbierać w siedzibie KAI od 17 do 24 maja, również w sobotę i niedzielę. Będzie można je otrzymać także w centrach prasowych w Warszawie i Krakowie w przeddzień wizyty.

Oficjalne otwarcie Centrum Prasowego w Warszawie, w mieście, w którym rozpoczyna się pielgrzymka, odbędzie się 24 maja z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prymasa Polski kardynała Józefa Glempa oraz sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski biskupa Piotra Libery.

Prezes Waldemar Siwiński poinformował, że będą cztery duże centra prasowe: w Warszawie, Częstochowie, Krakowie i Oświęcimiu, o łącznej powierzchni 6,5 tys. metrów kwadratowych, z czego prawie 3 tys. metrów kwadratowych w specjalnie przygotowanych do tego namiotach - w Warszawie i Oświęcimiu.

W centrach tych znajdzie się 110 kabin telewizyjnych i radiowych, 440 stanowisk dziennikarskich, 600 przyłączy z dostępem do sieci internetowej, ponad 500 telefonów oraz wszystkie inne niezbędne urządzenia techniczne. Będą to nowoczesne centra prasowe, każdy dziennikarz będzie mógł korzystać z ich usług - zapewnił prezes Siwiński. Do dyspozycji dziennikarzy będzie 60 autokarów i mikrobusów, studenci ze studiów dziennikarskich, znający dobrze co najmniej dwa języki obce, będą służyć jako piloci. Centra prasowe podczas pobytu Benedykta XVI w Polsce będą pracować przez całą dobę.

Doradca Zarządu TVP ds. obsługi medialnej pielgrzymki Benedykta XVI do Polski Andrzej Jeziorek poinformował, że Telewizja Polska przeprowadzi 24 bezpośrednie transmisje z pielgrzymki Benedykta XVI w Polsce - w sumie ok. 20 godzin na antenie. W programach informacyjnych przewidziano prawie 200 bezpośrednich wejść "na żywo". Przy obsłudze wizyty będzie zatrudnionych 1200 pracowników i współpracowników TVP.

Zaznaczył, że do obsługi wizyty Benedykta XVI po raz pierwszy zostaną użyte zdalnie sterowane kamery, np. w celi ojca Maksymiliana Kolbe na terenie KL Auschwitz. Tadeusz Fredro-Boniecki z Polskiego Radia zapowiedział, że cała radiowa ramówka będzie podporządkowana pielgrzymce.

Rzecznik Komendy Głównej Policji Paweł Biedziak poinformował, że 200 policjantów będzie służyło pomocą dziennikarzom. Apelował też o to, aby dziennikarze obsługujący dany punkt wizyty byli w centrach prasowych na dwie godziny przed udaniem się na miejsce spotkania z papieżem. Zaapelował, aby dziennikarze akredytowani przy wizycie papieskiej w Warszawie nie korzystali z własnych samochodów, bo te nie będą wpuszczane do strefy "zero".

Zgodnie z przyjętym podziałem obowiązków - przy obsłudze medialnej pielgrzymki Benedykta XVI Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) odpowiada za sprawy akredytacyjne, prowadzi wspólnie z PAP portal poświęcony wizycie Benedykta XVI oraz będzie prowadzić dystrybucję tekstów przemówień papieskich. PAP jest natomiast odpowiedzialna za całą obsługę logistyczną wizyty papieża.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)