Ponad 3 tys. bluzek z podrobionymi znakami Disneya
Ponad 3 tysiące damskich oraz dziecięcych bluzek z podrobionymi znakami firmy Disneya zatrzymali podkarpaccy celnicy na terenie dawnego przejścia granicznego w Barwinku. Towar z Turcji, o wartości ok. 100 tys. zł, miał trafić do jednej z warszawskich firm.
26.04.2010 | aktual.: 26.04.2010 13:22
Jak poinformowała rzeczniczka Izby Celnej w Przemyślu Małgorzata Eisenberger, odzież tą wykryto podczas kontroli prowadzonej w Barwinku, dotyczącej legalności przywozu towarów na terytorium Polski. Funkcjonariusze Grupy Mobilnej z Krosna zatrzymali polski samochód ciężarowy z przyczepą, przewożący dla jednej z warszawskich firm wyroby tekstylne pochodzące z Turcji.
- Biorąc pod uwagę deklarowaną wartość ujawnionego towaru, a także kraj jego wysyłki, jako wielce prawdopodobne uznano, iż może on naruszać prawa dotyczące własności przemysłowej - powiedziała rzeczniczka.
Podejrzenia celników potwierdził przedstawiciel firmy Disney na teren Polski, który na podstawie przesłanych materiałów jednoznacznie stwierdził, że są to podróbki towaru firmy "The Walt Disney Company".
Na większości bluzek znajdowały się wizerunki znanych postaci z kreskówki "Kubuś Puchatek" w tym głównie osiołka - Kłapouchego. Na części bluzek dziecięcych znalazły się wizerunki samochodzików ze znanego dzieciom filmu "The Cars".
Podróbki zapakowane były w 15 worków.
Eisenberger dodała, że przedstawiciel firmy Disney na teren Polski zapowiedział skierowanie stosownego wniosku o ściganie. Kierowca ciężarówki nie został zatrzymany. Twierdził, że jego zadaniem było tylko przewiezienie towaru.
W sprawie będzie prowadzone postępowanie karne przez Izbę Celną w Przemyślu. Wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub też jej pozbawienia do dwóch lat. Ponadto osoby uczestniczące w takim procederze narażają się na wysokie koszty związane z roszczeniami firm, których prawa zostały naruszone. Roszczenia takie mogą sięgać setek tysięcy złotych.
Grupa Mobilna w Krośnie od początku 2009 r. do chwili obecnej zatrzymała towary będących podróbkami o łącznej wartości ponad 2 mln zł.
NaSygnale.pl: Porwał, związał łańcuchem i katował do krwi