Ponad 200 figur w poznańskim kościele - największym żłóbku w Europie
Ponad 200 figur znajdzie się w tym roku w ruchomym żłóbku, który powstaje w kościele poznańskich franciszkanów. Żłóbek - największa tego typu budowla w Europie - będzie miał 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16 metrów wysokości.
- Pojawią się m.in. trzy odrestaurowane duże figury drewnianych aniołów z lat 50., które ostatnią dekadę przeleżały w magazynie. Dojdzie trochę zwierząt, w sumie w żłóbku będzie ponad 200 figur - powiedział rzecznik prasowy Prowincji Św. Franciszka z Asyżu o. Leonard Bielecki.
- Zostajemy przy przyjętej kilka lat temu koncepcji żłóbka, kiedy to zrezygnowaliśmy z klimatu typowo polskiego i weszliśmy w przestrzeń bardziej biblijną. W tym roku w żłóbku jest więcej przestrzeni, by były odpowiednio wyeksponowane elementy ruchome - dodał.
Od kilku lat nad żłóbkiem u franciszkanów zainstalowane jest niebo z układem gwiazd odzwierciedlającym niebo sprzed 2 tys. lat nad Betlejem.
- W tym roku mamy nadzieję, że uda nam się zrobić Słońce, które będzie świeciło nad żłóbkiem, wędrując po niebie od wschodu do zachodu - powiedział o. Bielecki.
Tradycja budowania żłóbków w kościele franciszkanów na pl. Bernardyńskim w Poznaniu sięga lat 50. W 1223 r. pierwszy żłóbek stworzył św. Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio; pragnął w ten sposób przybliżyć ludziom tajemnicę Bożego Narodzenia.