Ponad 1500 zakażonych - kolejny Polak ofiarą bakterii?
Do lekarza w Szczecinie zgłosił się mężczyzna, skarżący się na objawy podobne do tych, jakie występują przy zakażeniu bakterią Escherichia coli typu 0104. To trzecia osoba w Polsce, która może być zakażona groźną bakterią. W sumie ostre zakażenie toksycznym szczepem bakterii potwierdzono u ponad 1500 ludzi w Europie.
03.06.2011 | aktual.: 03.06.2011 13:20
25-letni mieszkaniec Szczecina przebywał 30 maja ze znajomymi w niemieckim Neubrandenburgu. Jadł tam bułkę z warzywami. Po powrocie wystąpiły u niego objawy zatrucia.
Na oddział szpitalny został przyjęty po tym, jak wystąpiły u niego krwawe biegunki. - Mężczyzna jest w dobrym stanie. Czy jest to zakażenie bakterią Escherichia coli typu 0104, potwierdzić muszą dopiero badania, których wyniki będą znane w ciągu kilku dni - powiedziała Opiela. Dodała, że ani u członków rodziny 25-latka, ani u żadnej z osób, która była z nim w Niemczech, nie zaobserwowano niepokojących objawów.
W szczecińskim szpitalu przebywają obecnie trzy osoby, u których lekarze podejrzewają zakażenie bakterią Escherichia coli typu 0104. Opiela powiedziała, że u kobiety, którą przyjęto jako pierwszą, zakażenie bakterią coli stwierdzono, ale czy jest to groźny typ odpowiedzialny za zgony na terenie Niemiec, jeszcze nie potwierdzono.
Opiela powiedziała, że każdego dnia do szczecińskich szpitali zgłasza się po kilka osób zaniepokojonych objawami zatrucia. - Biegunki mogą być z różnych powodów, ale teraz ludzie są szczególnie zaniepokojeni każdym takim przypadkiem - zaznaczyła.
Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar podkreślił, że istnieje możliwość, iż do szpitali będą zgłaszały się kolejne osoby z objawami zatrucia pokarmowego, które przy wysokich temperaturach występują dość często.
Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (np. w domu), w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt ze zakażonymi zwierzętami.
GIS przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania żywności, w szczególności świeżych owoców i warzyw. Powinny być namoczone, a następnie każda ich część dokładnie i wielokrotnie umyta. Ponadto, biorąc pod uwagę możliwość przeniesienia się zakażenia z człowieka na człowieka drogą pokarmową, zwłaszcza między osobami mającymi ze sobą bliski kontakt, istotne jest również zachowanie zasad higieny osobistej.
Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów (także Escherichia coli). Żywność powinna być podgrzana do temperatury 70 st. C. Szczególną uwagę trzeba zwracać na mięso mielone, duże partie mięsa i cały drób.
Pierwszymi objawami zakażeń szczepem pałeczki okrężnicy Escherichia coli są bóle brzucha, czasami wymioty, krwawe stolce. U części osób rozwija się zespół hemolityczno-mocznicowy, wynikający z uszkodzenia naczyń krwionośnych w nerkach, a także w płucach, mózgu i sercu. Zespół hemolityczno-mocznicowy objawia się rozpadem krwinek czerwonych oraz niewydolnością nerek, często wymagającą dializ. W części przypadków uszkodzenie nerek może być trwałe.
Sanepid wydał specjalne zalecenia dla lekarzy. W przypadku podejrzenia zachorowania wskazane jest wykonanie badań w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny. W przypadku rozpoznania u pacjenta krwawej biegunki lub zespołu hemolityczno-mocznicowego lekarze powinni zgłaszać to do powiatowego inspektora sanitarnego.
GIS zaleca osobom wyjeżdżającym do Niemiec unikanie spożywania surowych warzyw (ogórków, pomidorów i sałaty). Służby sanitarne podkreślają, że wskazana jest szczególna ostrożność w spożywaniu warzyw importowanych z obszarów dotkniętych zachorowaniami lub z krajów wskazywanych jako możliwe źródło zakażenia - chodzi przede wszystkim o ich dokładne mycie.