Ponad 1 tys. osób zatrzymano podczas imprez sportowych
1139 osób zatrzymano podczas imprez sportowych w pierwszym półroczu 2006 r. Spośród nich 268 osób pod wpływem alkoholu brało udział m.in. w bójkach i wybrykach chuligańskich - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji (KGP).
W sumie podczas imprez sportowych organizowanych w pierwszym półroczu tego roku doszło do 112 incydentów - najwięcej z nich wydarzyło się w trakcie (43) i po imprezach (30). Rannych zostało w sumie 45 kibiców i 73 policjantów - poinformował Marcin Szyndler z wydziału prasowego KGP.
Z policyjnych statystyk wynika też, że w zabezpieczaniu imprez sportowych, w tym także tras przejazdów kibiców, brało udział w sumie 116 tys. 303 policjantów. Najwięcej funkcjonariuszy zabezpieczało mecze piłkarskie - w tym te określane jako mecze podwyższonego ryzyka. Koszty związane z tym wyniosły ok. 12 mln zł.
Liczba incydentów, do których doszło już w tym roku podczas imprez sportowych, jest podobna jak w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Zwiększyła się jednak o 5% liczba zabezpieczanych imprez, biorących w tym udział policjantów i koszty tego typu akcji - o 33% - powiedział Szyndler.
Jak dodał zdecydowanie wzrosła też liczba pseudokibiców zatrzymywanych w stanie nietrzeźwym - (o 16%). Policja skierowała też o blisko 100% więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku wniosków o ukaranie do sądów grodzkich - w sumie 621. 227 zatrzymanych osób odpowiedziało za popełnienie przestępstw - m.in. zniszczenie mienia znacznej wartości, napaść na funkcjonariusza, rozboje i bójki. 1881 pseudokibiców ukarano mandatami.
Policjanci nieoficjalnie podkreślają też, że nadal, mimo iż ustawa o imprezach masowych nakłada na organizatorów obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa na stadionach, w wielu przypadkach wynajmowani do tego celu ochroniarze są źle wyszkoleni i nie mają odpowiedniego sprzętu.
Do największych zamieszek związanych z meczem piłkarskim doszło w tym roku, w połowie maja w Warszawie - po meczu Legii Warszawa z Wisłą Kraków. Policja zatrzymała 231 osób, w tym 12 nieletnich. Ponad 60 zostało aresztowanych, 128 postawiono zarzuty m.in. znieważenia i czynnej napaści na funkcjonariusza (za co grozi do 10 lat więzienia), zniszczenia mienia, kradzieży z włamaniem.
W związku z burdami na polskich stadionach MSWiA opracowało projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zakłada on bezwzględne egzekwowanie zakazów stadionowych, obowiązek sprzedawania imiennych biletów na mecze i imprezy masowe, numerowanie miejsc na stadionie, a także stworzenie policyjnego rejestru imprez masowych.