Trwa ładowanie...
ycipk-1bvyju

Pomysłodawca Dnia Flagi: "prezydent RP jako jedyny w Europie nie ma swego symbolu"

Historyk Leszek Rodziewicz przypomina, że oprócz barw narodowych, godła i hymnu, Polska ma także czwarty, zapomniany symbol narodowy. Jest nią Chorągiew Rzeczypospolitej. Historyk od lat bezskutecznie walczy o jej powrót do zbiorowej świadomości i państwowego ceremoniału.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Polski jako jedyny w Europie nie ma swojego symbolu
Prezydent Polski jako jedyny w Europie nie ma swojego symbolu (East News)
ycipk-1bvyju

Rodziewicz przypomina, że Chorągiew jest obecna w polskiej tradycji od prawie 600 lat i ma duże znaczenie historyczne. - Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że ponownie zostanie ona podniesiona na maszt nad Pałacem Prezydenckim. Przekonałem pięć komisji senackich do reaktywowania tego symbolu, a Biuro Legislacyjne Senatu opracowało konkretny projekt - wspomina historyk.

Badacz nie kryje rozczarowania, że ostatecznie jego wysiłki spełzły na niczym i, jak dotąd, nie udało się wskrzesić tradycji Chorągwi Rzeczypospolitej. Jak twierdzi, prace przerwano pod "idiotycznym pretekstem". - Podobno nie można tego dokonać, zanim nie zostanie opracowana nowa ustawa o symbolach narodowych. (...) Takie działanie uważam za haniebne, kompromitujące nasze elity polityczne i intelektualne - ocenia Rodziewicz.

ycipk-1bvyju

Historyk przypomina, że sto lat temu ówczesnym patriotom przywrócenie Chorągwi Rzeczypospolitej zajęło dokładnie 5 miesięcy i 10 dni. - Teraz symbol obchodzi prawie 30. rocznicę swojego niebytu, odkąd w 1990 r. przywiózł ją z emigracji prezydent Ryszard Kaczorowski - zauważa.

Zobacz także: "PiS zapłaci za to cenę". Siemoniak wspomina strajk nauczycieli

Jak twierdzi Rodziewicz, Polska jest w tej kwestii niechlubnym wyjątkiem na tle Europy. - To jest skandal, bo prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako jedyny w Europie nie ma swego symbolu - podkreśla.

ycipk-1bvyju

Dzień Flagi. Dlaczego akurat 2 maja?

Jak tłumaczy Rodziewicz, data Święta Flagi RP nie jest przypadkowa. - W tym dniu przez kilka dziesięcioleci polska flaga była najczęściej ściągana, by nie powiewała dumnie 3 Maja. Drugi powód - tego dnia obchodzony jest dzień Polonii i Polaków za Granicą. Wiedza o pochodzeniu i symbolice naszych barw narodowych ma wzmocnić naszą tożsamość i dumę - wyjaśnia.

Źródło: "Rzeczpospolita"

ycipk-1bvyju

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1bvyju

ycipk-1bvyju
ycipk-1bvyju