PolskaPomysł resortu zdrowia ws. OC niezgodny z Konstytucją?

Pomysł resortu zdrowia ws. OC niezgodny z Konstytucją?

Krystyna Krawczyk, dyrektor biura Rzecznika Ubezpieczonych, uważa, że proponowany przez ministerstwo zdrowia przepis o pokrywaniu kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych z ubezpieczenia OC jest niezgodny z Konstytucją.

17.01.2007 09:10

Krystyna Krawczyk wyjaśniła w porannych "Sygnałach Dnia", że zapis ten oznacza nierówne traktowanie podmiotów przez NFZ, gdyż projekt nie dotyczy sprawców kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych.

Przedstawicielka biura Rzecznika Ubezpieczonych przyznała, że tego typu rozwiązania istnieją w innych państwach unijnych, jednak jej zdaniem projekt nie jest dla nas korzystny. Krystyna Krawczyk zaznaczyła, że związana z wprowadzeniem nowego przepisu podwyżka ubezpieczeń może sprawić, że - wbrew takiemu obowiązkowi - część osób nie będzie stać na ich uiszczanie. A za to z kolei zapłaci cały rynek

Witold Jaworski ekspert z Polskiej Izby Ubezpieczeń uważa, że proponowany przez resort zdrowia przepis oznacza z sięganie do kieszeni ubezpieczonych i de facto oznacza wprowadzenie nowego podatku. Gość "Sygnałów Dnia" przypomniał, że w ramach tego podatku minister zdrowia chce zabrać ponad 600 milionów złotych, tymczasem ubezpieczenie komunikacyjne OC przyniosło firmom ubezpieczeniowym w roku ubiegłym 70 milionów złotych. Oznacza to, że firmy do nowej formuły ubezpieczenia musiałyby dopłacić 500 milionów złotych. Dlatego też ekspert nie ma wątpliwości, co do wzrostu składek ubezpieczeniowych.

Przygotowany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji przewiduje, że koszty leczenie ofiar wypadków drogowych będą pokrywane z ubezpieczenia OC. W myśl przepisu ubezpieczyciele będą przekazywać do Narodowego Funduszu Zdrowia część składki OC. Według projektu ministerstwa ma to być 12 procent składki. Firmy ubezpieczeniowe już zapowiadają, że nowe przepisy spowodują podwyższenie składek OC.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)