Trwa ładowanie...
d2bhczx

Pomorskie. Zamknięte sześć kąpielisk. Wróciły sinice

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o zamknięciu morskich kąpielisk w Gdyni, na Helu oraz czterech w Krynicy. Powodem wywieszenia czerwonych flag i zakazu kąpieli jest zakwit sinic.
Share
Zakaz kąpieli nad Bałtykiem. Wróciły sinice
Zakaz kąpieli nad Bałtykiem. Wróciły siniceŹródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d2bhczx

Wysokie temperatury powodują kolejny zakwit sinic tego lata w wodach Morza Bałtyckiego. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że zamkniętych jest sześć z około 60 morskich kąpielisk w województwie pomorskim. Czerwona flaga została wywieszona w kąpielisku nr 3 "Mała Plaża" na Helu. Pozostałe dwa są czynne.

Zakaz kąpieli obowiązuje również w Gdyni Redłowo. Nieczynne są także wszystkie cztery kąpieliska w Krynicy: Korczaka, Port oraz Bulwar Słoneczny 1 i 2. Sanepid zamknął je wszystkie przez sinice. Sytuacja może się zmienić w ciągu kilku godzin, więc warto upewnić się wcześniej na stronach GIS. Do pierwszego zakwitu sinic nad Bałtykiem doszło pod koniec czerwca.

Kąpieliska w województwie pomorskim
Kąpieliska w województwie pomorskim

Masowy rozwój sinic nie jest zjawiskiem korzystnym. Produkowane przez nie toksyny mogą powodować u ludzi wysypkę na skórze, swędzenie oraz łzawienie oczu czy bóle mięśni i stawów. Po połknięciu wody sinice mogą powodować wymioty, gorączkę i biegunkę. Zagrożenie stanowi również wdychanie aerozoli. Dolegliwości mogą występować bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli.

d2bhczx

Przeczytaj: Bałtyk. Mięsożerne bakterie pojawiły się w wodzie. Kogo atakują?

Źródło: gis.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bhczx

Podziel się opinią

Share
d2bhczx
d2bhczx
Więcej tematów