Pomoc dla chorych na zapalenie stawów
Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) przedstawiła rekomendację w sprawie wniosku refundacyjnego dla leflunomidu, najnowszego z podstawowych leków modyfikujących przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów.
Obecnie leflunomid jest jedynym lekiem z grupy klasycznych leków modyfikujących przebieg choroby (LMPCH), który nie znajduje się na listach leków refundowanych. Ta sytuacja utrudnia chorym na RZS dostęp do terapii poprzez ograniczenie liczby ośrodków, w których mogą starać się o leczenie. W uzasadnieniu swojej decyzji AOTM pisze m.in.: „Leflunomid jest lekiem o udowodnionej skuteczności w reumatoidalnym zapaleniu stawów(RZS), stosowanym przed włączeniem terapii biologicznej. Nowe dane wskazujące na akceptowalne bezpieczeństwo stosowania oraz potrzeba zwiększenia dostępności zróżnicowanych terapii dla pacjentów z RZS wskazują na celowość finansowania tego leku poprzez umieszczenie go na liście leków refundowanych”.
Agencja zwraca także uwagę na podobną skuteczność leflunomidu i metotreksatu wyższą efektywność terapii skojarzonej leflunomidem i metotreksatem w stosunku do monoterapii metotreksatem oraz „niewielką, statystycznie istotną, przewagę leflunomidu” w badaniach jakości życia chorych. Według przedstawionych przez Agencję danych, umieszczenie leflunomidu na liście leków refundowanych pozwoliłoby zwiększyć liczbę leczonych nim pacjentów z ok. 2 tys. do ok. 10 tys.
Według szacunkowych badań w Polsce na RZS choruje ok. 400 000 osób, a roczna zachorowalność wynosi 60 - 80 przypadków na 100.000 obywateli.