Trwa ładowanie...
d1mq0zq

Pomniki festiwalowych osobistości w Opolu

W środę w opolskim amfiteatrze odsłonięto pomnik Agnieszki Osieckiej. Na pomysł uhonorowania poetki i autorki tekstów wpadł senator i ustępujący rektor opolskiego uniwersytetu, Stanisław Nicieja.

d1mq0zq
d1mq0zq

Odlany z brązu monument przedstawia Agnieszkę Osiecką siedzącą na krześle. Poetka jedną ręką opartą na poręczy podpiera głowę, drugą przytrzymuje zsuwające się jej z kolan kartki z tekstami piosenek. Obok niej stoi puste krzesło, na którym każdy może usiąść i zadumać się przy poetce.

Stojący w amfiteatrze monument jest, zdaniem jego pomysłodawcy, jedynym w Polsce "przenośnym pomnikiem" - po zakończeniu festiwalu zostanie przeniesiony na skwer w pobliżu opolskiego uniwersytetu.

Pomnik stanął tu dziś z taką myślą, że Osiecka będzie tutaj gościć zawsze podczas festiwalu, na którym od 30 lat obecne są jej piosenki - powiedział rektor Nicieja.

"Okularnicy", "Na całych jeziorach Ty", "Małgośka", - to tylko nieliczne piosenki, za które autorka otrzymywała nagrody w Opolu.

d1mq0zq

Podczas festiwalu w Opolu rozpoczęła się kwesta uliczna mająca na celu zgromadzenie funduszy na inny pomnik nierozerwalnie związany ze świętem polskiej piosenki. Z inicjatywy jednej z opolskich gazet w mieście ma stanąć pomnik Karola "Papy" Musioła, ojca Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. To właśnie on wypowiedział w 1963 roku słynne "Witom wos ciule w Opolu".

Ówczesny włodarz Opola wcale nie chciał nikogo obrazić - chodziło mu o gwarowe, czułe przywitanie wszystkich gości.

Na razie pomysłodawcy budowy pomnika mają około 5 tys. złotych. Pomysł ma poparcie Telewizji Polskiej.

Brakuje jeszcze dosyć sporo, ale jest pomysł, żeby we wrześniu zorganizować w Opolu koncert, na którym młodzi wykonawcy zaśpiewają znane przeboje, a dochód zasili konto budowy monumentu - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Marek Sierocki. (ej)

d1mq0zq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mq0zq
Więcej tematów