PolskaPomnik Kuklińskiego w Krakowie

Pomnik Kuklińskiego w Krakowie


Setki krakowian przyszły do Parku Jordana, by uczestniczyć w odsłonięciu pomnika Ryszarda Kuklińskiego. To 36. pomnik, który stanął w tej największej polskiej galerii pod gołym niebem. Inicjatorem jego powstania i fundatorem jest prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana Kazimierz Cholewa.

Pomnik przedstawia popiersie Kuklińskiego w cywilnym ubraniu. Wykonał je Wojciech Siek. Modlitwę w intencji zmarłego 2 lata temu pułkownika odmówił kardynał Franciszek Macharski, w uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele władz województwa, kombatanci i rodzina Ryszarda Kuklińskiego. - Historia płk. Kuklińskiego budzi wiele emocji. Nigdy nie miałem wątpliwości w ocenie postawy tego niezwykłego człowieka- podkreślał wojewoda małopolski Maciej Klima.

Jerzy Bukowski, reprezentant prasowy pułkownika stwierdził, że Ryszard Kukliński nigdy nie występował przeciwko Polsce. Z satysfakcją przyjął godność Honorowego Obywatela Miasta Krakowa i szablę oficerską od kombatantów. Przedstawiciele Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych byli zawiedzeni, że przy odsłonięciu popiersia nie usłyszećli informacji o mianowaniu go generałem i odznaczeniu orderem Orła Białego. Liczą, że stanie się to podczas przyszłorocznych uroczystości w maju. O nominację generalską i order zabiegają od kilku lat.

Pułkownik Ryszard Kukliński w latach 70. przekazywał CIA tajne dokumenty Układu Warszawskiego. W 1981 roku uciekł z kraju i został zaocznie skazany na śmierć. Wyrok uchylono w 1995 roku. Kukliński odwiedził Polskę trzy lata później. Zmarł w USA w 2004 r. Pochowano go w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)