Pomarańczowa alternatywa
Od kilku lat w Polsce znacznie wzrosła konsumpcja soku pomarańczowego. Ta - wydawać by się mogło - najzdrowsza, przeniesiona ze Stanów Zjednoczonych, dietetyczna moda ma jednak również swoje minusy. Do takiego wniosku doszli autorzy badań opublikowanych w najnowszym numerze magazynu The Pediatrics.
15.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wielu rodziców bez żadnych ograniczeń pozwala swym pociechom na picie pomarańczowego napoju. Według amerykańskich badań, sok pomarańczowy w wielu domach zastępuje mleko i jego przetwory. Mleko zawiera wiele substancji, w które sok jest bardzo ubogi lub po prostu nie zawiera ich wcale. Należą do nich białka, tłuszcze, również minerały i niektóre witaminy. Soki natomiast bogate są w węglowodany. Specyficzny skład pomarańczowego płynu prowadzić może do wzdęć, biegunek i bólów brzucha. Również duże ilości cukru przyczyniają się do pogorszenia stanu dziecięcego uzębienia.
Jak podkreśla autor artykułu William Cochran, z przeprowadzanych badań nie wynika, że powinniśmy wyeliminować z naszej diety niewątpliwie zdrowy i wartościowy sok pomarańczowy. Jak w wielu innych zagadnieniach z wiązanych z dietą również i tu potrzebne jest zachowanie rozsądnych proporcji. Zbyt duże ilości wypijanego soku pomarańczowego prowadzić mogą nie tylko do zaburzenia pracy układu pokarmowego, ale również do nadwagi i otyłości.(mz)