Trwa ładowanie...
08-08-2014 16:54

Południowa część Gdańska zmieni się w plac budowy

Władze Gdańska przeznaczą 800 mln zł na rozbudowę południowych dzielnic w ciągu najbliższych kilku lat. Planowanych jest pięć inwestycji, które zrewolucjonizują miasto.

Share
Południowa część Gdańska zmieni się w plac budowyŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
d179d1n

Gdański magistrat planuje wydać w latach 2016-2020 prawie 800 mln zł na nowe inwestycje w południowych dzielnicach miasta. Wszystko to za sprawą budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020, w którym dla Polski przewidziano 105,8 mld euro. W efekcie przyznanych subwencji południowy Gdańsk w ciągu dwóch najbliższych lat stanie się wielkim placem budowy. Ogłoszono już pierwsze przetargi

Jedną z inwestycji ma być budowa nowego ciągu ul. Świętokrzyskiej w gdańskim Chełmie. Niegdyś była to droga o znaczeniu lokalnym, po wybudowaniu obwodnicy i licznych osiedli jej przepustowość drastycznie zmalała.

- Nowa ulica zostanie pociągnięta bardziej w kierunku południowym, w kierunku ulic Niepołomickiej i Wielkopolskiej, a w efekcie ułatwi dojazd do centrum tym osiedlom, które mają teraz utrudniony kontakt - powiedział Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Rozbudowy Miasta Gdańska.

d179d1n

Jednym wielkim placem budowy jest i pozostanie Morena. Budowa nowej linii tramwajowej, która w przyszłym roku ma już sięgać ul. Bulońskiej, to najbardziej widoczna inwestycja. Na tym jednak nie kończą się miejskie inwestycje. W obrębie dzielnicy zostanie wytyczona tzw. nowa Bulońska, która rozpoczynać się będzie u zbiegu ulic Bulońskiej i Myśliwskiej, sięgać będzie aż do ulic Jabłoniowej i Warszawskiej. Takie rozwiązanie pozwoli na łatwiejszy dojazd do Jasienia.

Nowa linia tramwajowa ma dojeżdżać nie tylko na Morenę, ale również na Ujeścisko. Tramwaje będą poruszać się nie tylko ul. Havla, ale również Warszawską, która dodatkowo będzie przebudowana.

To rekordowy rok pod względem inwestycji. Urzędnicy miejscy chcą pozyskać dla miasta jak największą liczbę pieniędzy z funduszy europejskich. Jeżeli wszystko ułoży się pozytywnie to roboty drogowe zaczną się już za dwa lata, a zakończą do 2020 r.

d179d1n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d179d1n
Więcej tematów