Trwa ładowanie...
d48b6jm
chiny
20-06-2006 07:30

Polsko-chińskie znaczki pocztowe

Jednocześnie w Chinach i Polsce weszły do obiegu dwa znaczki pocztowe przedstawiające polski barokowy kufel ze srebra oraz chiński, wykonany ze złota, puchar z kolekcji pekińskiego Pałacu Cesarskiego.

d48b6jm
d48b6jm

Pierwszą wspólną emisję walorów filatelistycznych uczczono okolicznościową ceremonią, której widownią była siedziba Poczty Głównej w centrum Pekinu. Podobną uroczystość przewidziano na wtorek w Polsce.

Zdaniem wicedyrektora Poczty Polskiej Macieja Barcza, z uwagi na "kolosalną liczbę" filatelistów w Chinach, wydarzenie jest "interesującą formą popularyzacji Rzeczpospolitej" w Państwie Środka. Stanowi także "wyraz wzajemnie pożytecznej współpracy w dobie globalizacji" - dodał.

Zaś ambasador RP w Chinach Krzysztof Szumski uważa, że ta "cenna inicjatywa" jest "kolejną oznaką nieprzerwanego, trwającego od 1949 roku rozwoju stosunków dwustronnych".

Podczas spotkania podkreślano, że w dziedzinie filatelistyki Polska ma się "czym pochwalić". Jednym z naszych ostatnich sukcesów międzynarodowych był złoty medal, przyznany serii polskich znaczków na olimpiadzie zimowej w Salt Lake City w 2002 roku.

d48b6jm

Nie jest wykluczone, że przed letnimi igrzyskami w Pekinie w 2008 roku w stolicy Chin otwarta zostanie wystawa polskich znaczków poświęconych tematyce olimpijskiej.

W ciągu minionych 15 lat Poczta Polska zrealizowała z różnymi państwami szesnaście wspólnych emisji. W 1991 roku jej partnerem była niemiecka Deutsche Post, zaś w 2003 roku razem z Watykanem Poczta Polska wydała znaczki upamiętniające 25. rocznicę pontyfikatu papieża Jana Pawła II.

Henryk Suchar

d48b6jm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48b6jm
Więcej tematów