ŚwiatPolsko-austriackie rozmowy w sprawie VAT

Polsko-austriackie rozmowy w sprawie VAT

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska
spotka się w Wiedniu z austriackim ministrem finansów
Karlem-Heinzem Grasserem i z unijnym komisarzem ds. podatków
Laszlo Kovacsem, by przedyskutować blokowane na razie przez Polskę
porozumienie w sprawie obniżonych stawek VAT w UE - poinformowała
rzeczniczka Kovacsa Maria Asimakopulu.

01.02.2006 | aktual.: 01.02.2006 10:51

Dodała, że w spotkaniu, które ma się rozpocząć o godz. 17.00, weźmie udział także kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel.

Rzecznik austriackiego przedstawicielstwa przy UE Nikola-Johannes Donig potwierdził tę informację.

Zapytany, czy Austria, która przewodniczy w tym półroczu UE i była inicjatorką porozumienia w sprawie VAT, traktuje spotkanie jako ostatnią szansę na przekonanie Polski do uzgodnionego w zeszłym tygodniu przez pozostałe kraje członkowskie kompromisu, odparł, że będzie to bardzo ważne spotkanie.

Ale Austria nigdy nie wyznaczała Polsce sztywnego terminu na przyłączenie się do porozumienia - zaznaczył.

Zarówno Austria, jak i Komisja Europejska, wyrażają nadzieję na zgodę Polski na kompromis. Bez Polski nie wejdzie on w życie, bowiem w sprawach podatkowych w UE obowiązuje jednomyślność. Donig zaznaczył jednak, że nie może być mowy o zmianach w tekście porozumienia. Istnieje jedynie możliwość dalszych wyjaśnień i interpretacji tekstu, który jest na stole - powiedział.

Sprawa blokowanego porozumienia będzie jednym z głównych tematów środowego posiedzenia Komisji Europejskiej. Wcześniej zapowiadano, że wobec braku kompromisu, KE zdecyduje się nakazać dziewięciu krajom członkowskim, stosującym obniżony VAT na tzw. usługi o dużym nakładzie pracy ręcznej, podwyższenie stawek do podstawowego poziomu, który zgodnie z unijnym prawem wynosi 15%. Porozumienie miało wydłużyć do 2010 roku okres stosowania tych ulg. Wygasły one z końcem zeszłego roku i od tej pory kraje stosują niższy VAT bez podstawy prawnej.

Asimakopulu nie przesądza jednak, jaki będzie wynik posiedzenia KE w tej sprawie, podkreślając, że porozumienie jest wciąż możliwe, z korzyścią dla Polski i wszystkich innych krajów UE.

Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)