ŚwiatPolskim profesorom odmówiono białoruskich wiz

Polskim profesorom odmówiono białoruskich wiz

Grupie polskich wykładowców odmówiono wiz wjazdowych na Białoruś. Uniwersytet w Białymstoku oficjalnie wystąpił więc do miejscowego konsulatu Białorusi z pytaniem i prośbą o pomoc w sprawie wydania wiz naukowcom, wyjeżdżającym do Grodna na zajęcia ze studentami tej uczelni.

Konsul generalny Białorusi w Białymstoku Michał Aleksiejczyk powiedział, że jeśli uczelnia chce korzystać z wiz bezpłatnych, musi mieć stosowne dokumenty, m.in. obowiązkowe zaproszenie z uczelni na Białorusi.

Naukowcy oczywiście mogą wystąpić o wizy prywatne (płatne), ale nie w celu wyjazdu na zajęcia dydaktyczne - dodał konsul. - Musi być pozwolenie Ministerstwa Edukacji Białorusi na nauczanie na Białorusi - podkreślił Aleksiejczyk.

Uniwersytet w Białymstoku od kilkunastu lat prowadzi w Grodnie część zajęć dla studiujących na tej uczelni Polaków z Białorusi. Obecnie to zajęcia dla ponad stu osób, studiujących na wydziale pedagogiki i psychologii. Odbywają się na Białorusi, żeby studenci nie musieli wyjeżdżać specjalnie w tym celu do Białegostoku. W sprawach lokalowych uczelnia korzysta z pomocy organizacji białoruskiej Polonii.

W ostatnim czasie władze Białorusi odmówiły jednak zgody na wydanie wiz całej grupie pracowników uniwersytetu, prowadzących zajęcia w Grodnie. Dlatego rektor uczelni prof. Jerzy Nikitorowicz wystosował do konsula list z zapytaniem, jak sprawę załatwić w sposób formalny.

Przedstawiciele władz uczelni mają nadzieję, że to "przejściowe trudności, które wymagają wyjaśnienia" i podkreślają "wieloletnie, satysfakcjonujące kontakty ze stroną białoruską".

Jak powiedziała prorektor ds. dydaktycznych i studenckich uniwersytetu dr Elżbieta Awramiuk, studia z zajęciami w Grodnie odbywają się w trybie zaocznym. W związku z sytuacją z wizami, zajęcia przewidywane do odbycia w Grodnie prowadzone są obecnie w Białymstoku.

Wiąże się to z koniecznością ponoszenia przez studentów kosztów dojazdów i zakwaterowania. W tej sytuacji finansowo stara się pomagać studentom Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Dr Awramiuk zaznaczyła, że studenci uczestniczący w zajęciach w Grodnie i tak muszą od czasu do czasu przyjechać do Białegostoku na pozostałe zajęcia lub by np. skorzystać z biblioteki.

W ramach współpracy międzynarodowej, Uniwersytet w Białymstoku współpracuje z uczelniami z Białorusi, m.in. uniwersytetami w Mińsku i Grodnie.

Konsul Aleksiejczyk powiedział, że w tym roku wydanych zostało ponad czterysta bezpłatnych wiz dla naukowców z Białostocczyzny.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wykładowcywizapolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)