Trwa ładowanie...

Polskie wojska w Ukrainie? Rośnie społeczne poparcie

Polacy coraz wyraźniej zaczynają popierać nie tylko wysyłanie wojsk do Ukrainy, ale również przyzwolenie na udział polskich obywateli w walkach za wschodnią granicą. Wyniki najnowszego sondażu mogą zaskakiwać, a eksperci już mówią o "efekcie Macrona".

Polacy popierają wysłanie wojsk do Ukrainy? Zdj. ilustracyjnePolacy popierają wysłanie wojsk do Ukrainy? Zdj. ilustracyjneŹródło: PAP, fot: PAP/Vladyslav Musiienko
d3r96zs
d3r96zs

W najnowszym badaniu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" ankietowani usłyszeli pytanie "jakiej pomocy Polska powinna udzielić Ukrainie"?

Największym poparciem cieszy się przekazanie Ukraińcom pomocy humanitarnej, które popiera aż 75 proc. respondentów. Polacy są również za przekazaniem sprzętu wojskowego - zarówno w postaci dostaw amunicji, broni osobistej czy granatników - 67,6 proc. ankietowanych, jak i sprzętu ciężkiego: czołgów czy samolotów, których przekazanie popiera 54,1 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Weszli do sklepu pod Poznaniem. Odkrycie w ścianie pogrążyło właściciela

27,1 proc. badanych wskazało, że Polska powinna zezwolić swoim obywatelom na walkę w Ukrainie, natomiast 9,4 proc. uważa, że do Ukrainy powinny zostać wysłane polskie wojska.

RMF FM przypomina wyniki sondażu sprzed roku, kiedy wysłanie polskich wojsk cieszyło się zerowym poparciem społeczeństwa.

d3r96zs

Eksperci uważają, że taka zmiana może być "efektem Macrona". Europejskie społeczeństwo zaczęło dopuszczać myśl o wysłaniu wojsk do Ukrainy po niedawnych wypowiedziach prezydenta Francji, który stwierdził, że nie można wykluczyć wysłania wojsk NATO za naszą wschodnią granicę.

Sondaż został przygotowany przez United Surveys w dniach 08-10.03.2024, metodą mieszaną CATI/CAWI na próbie 1000 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF FM

d3r96zs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3r96zs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj