Trwa ładowanie...
29-11-2006 15:30

Polskie weto na rękę kanclerz Merkel

Ekspert Niemieckiego Instytutu Polityki
Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Andreas Maurer uważa, że polskie
weto wobec rozpoczęcia przez Unię Europejską negocjacji z Rosją o
nowej umowie o partnerstwie i współpracy jest na rękę kanclerz
Angeli Merkel, gdyż pozwala niemieckiemu rządowi na wystąpienie w
roli pośrednika bez narażania na szwank bardzo dobrych stosunków
dwustronnych z Moskwą.

Polskie weto na rękę kanclerz MerkelŹródło: AFP
d3eh4nb
d3eh4nb

Nie można powiedzieć, że kanclerz Merkel i niemiecki rząd przyjęli polskie weto z zadowoleniem- zastrzegł Maurer w środę, poproszony o ocenę polskiego stanowiska podczas spotkania w Berlinie z grupą dziennikarzy zagranicznych. Rozpoczęcie rozmów z Moskwą może nastąpić w ciągu całego przewodnictwa Niemiec w Unii, czyli w pierwszym półroczu 2007 roku. Dlatego ta sytuacja nie jest żadnym ciosem - dodał politolog.

Moim zdaniem obecna sytuacja jest na rękę kanclerz Merkel- powiedział Maurer. Wyjaśnił, że zablokowanie mandatu do rozmów przez Polskę spowodowało "rozłożenie odpowiedzialności" za twardszy kurs wobec Rosji. Niemcy utrzymują bardzo bliskie stosunki z Rosją, co jest powodem krytyki ze strony wielu partnerów w Unii. Weto Polski umożliwia Niemcom przedstawienie własnego krytycznego podejścia wobec Rosji jako wspólnego stanowiska unijnego i daje im okazję do wystąpienia w roli "neutralnego pośrednika".

Zdaniem Maurera, twardszy kurs wobec Moskwy na płaszczyźnie dwustronnej byłby bardzo szkodliwy dla niemieckiej polityki zagranicznej. Nadanie przez Niemcy tej krytyce, którą przede wszystkim artykułuje Polska, "europejskiego opakowania" jest szkodliwe dla Polski, lecz odpowiada interesom Niemiec. Rosjanie zobaczą może nie czerwoną, lecz żółtą kartkę - dodał politolog.

Maurer podkreślił, że "osobiście" ma wiele zrozumienia dla polskiego weta. Rosja blokuje import żywności z Polski, naruszając zasady Światowej Organizacji Handlu oraz przepisy europejskiej polityki handlowej. Polska krytyka jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ Komisja Europejska nie zareagowała na rosyjskie restrykcje. Zamiast szybko zareagować, Komisja zachowywała się tak, jakby Polska nie była członkiem Unii- powiedział Maurer.

Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa jest placówką należącą do Fundacji Nauka i Polityka. Jest niezależną instytucją naukową doradzającą niemieckiemu rządowi, parlamentowi i innym gremiom politycznym.

Jacek Lepiarz

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj