Polskie świnie podbijają Europę
W "Pulsie Biznesu" czytamy, że eksport żywca
na Węgry, Litwę, Łotwę czy do Estonii rośnie jak szalony. Polscy
przetwórcy podejrzewają, że potem mięso jedzie do Rosji.
Wśród przedstawicieli branży mięsnej narasta zniecierpliwienie i frustracje spowodowane przedłużającym się zakazem eksportu mięsa do Rosji i na Ukrainę. Są one tym większe, że od początku roku daje się zauważyć skokowy wzrost eksportu żywca wieprzowego do krajów byłego bloku wschodniego - wzrost, na którym tracą nasze zakłady mięsne.
Wszystko wskazuje na to, że polskie mięso trafia na rosyjskie stoły przez inne kraje. Problem w tym, że na rozbiorze zarabiają inni - informuje dziennik.
W ostatnich tygodniach znacząco podrożała wieprzowina. Jednym z powodów jest duży eksport żywca wieprzowego m.in. na Węgry, gdzie zwierzęta są ubijane, a mięso wysyłane do Rosji i na Ukrainę - mówi chcący zachować anonimowość członek zarządu jednej z czołowych polskich firm mięsnych.
Nieco inne wytłumaczenie dla wzrostu cen ma prezes związku Polskie Mięso Witold Choiński. Po pierwsze - mówi - rolnicy zmniejszyli dostawy żywca z powodu intensyfikacji prac polowych. Po drugie - wzrosło zapotrzebowanie na wieprzowinę w Polsce, a także w Niemczech, m.in. z powodu mundialu.
Przyznaje, że eksport polskiego mięsa na Węgry, Litwę, Białoruś, do Rumunii czy Estonii rzeczywiście od pewnego czasu rośnie, ale nie jest w stanie powiedzieć, co dzieje się z nim później i czy jego część trafia na rynki Rosji i Ukrainy.
Oficjalne statystyki dotyczące handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi wskazują, że problem jest. Z przytaczanych przez "Puls Biznesu" danych Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA wynika, że eksport żywca wieprzowego do krajów takich jak Węgry, Litwa czy Łotwa w ostatnim czasie gwałtownie wzrósł. Tylko na Węgry w pierwszym kwartale br. wyeksportowaliśmy ponad 60 tys. świń, podczas gdy w takim samym okresie ub.r. sprzedaliśmy 267 sztuk.