Polskie stulatki są zadowolone
Około 80% polskiej populacji stulatków to kobiety. Przeciętna stulatka mieszka z dziećmi i jest głęboko wierzącą wdową, zadowoloną ze swego długiego życia - wynika z badań Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
06.03.2005 | aktual.: 06.03.2005 14:35
Najstarsi wiekiem mieszkańcy Polski to głównie kobiety. Większość z nich to wdowy, tylko jedna para wspólnie obchodziła stuletnie urodziny obu współmałżonków - powiedziała koordynująca badania dr Małgorzata Mossakowska.
Jak podaje Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, w Polsce - według spisu ludności z 2002 roku - żyje 1.215 stulatek.
Najstarsza badana kobieta miała 111 lat, zaś najstarszy mężczyzna - 104. Kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Jest wiele teorii łączących to z hormonami i genetyką. Jednak na pewno istotny jest też mniej zdrowy styl życia mężczyzn - zaznaczyła Mossakowska.
Według badań, prawie 70% kobiet mieszka wraz z dziećmi, kolejne 15% z dalszą rodziną. Najszczęśliwsze są, żyjąc w wielopokoleniowych rodzinach. Czują się w nich potrzebne, mogą jeszcze coś zrobić - zauważyła badaczka.
Większość stulatek mieszka w miastach. Według Mossakowskiej, najciężej jest starszym kobietom, które dzieci bardzo późno zabierają ze wsi do miasta. Na wsiach latem przebywają w ogrodzie, widują sąsiadów, coś wciąż się dzieje w ich życiu - zwraca uwagę.
Najstarsze Polki deklarują głęboką wiarę w Boga. W opinii badaczy, zdecydowanie wyróżnia je ponadprzeciętna umiejętność przezwyciężania stresów. Ich życie często było bardzo ciężkie i pełne dramatycznych wydarzeń, z którymi trudno się pogodzić. Są kobiety stulatki, które pochowały wszystkie swoje dzieci - podkreśliła koordynator. Utrzymują się z emerytur, gdyż po ukończeniu 100 lat dostają specjalny dodatek (ponad 1,5 tys. zł). W rejonach biednych, o wysokim bezrobociu, prababcie często utrzymują dzięki temu całą swoją rodzinę.
Pytane przez badaczy o przyczyny ich długowieczności, wskazują na zdrowy tryb życia, brak nałogów, ciężką pracę i szczęśliwe życie rodzinne. 25% z nich wciąż ocenia swój stan zdrowia jako "dobry lub bardzo dobry". Świadczy to właśnie o niezwykłej umiejętności znalezienia pozytywnych stron każdej sytuacji - wskazuje Mossakowska. - Bardzo często rozmawiają o śmierci. Jest to jednak rozmowa spokojna, jakby czekały już na śmierć ze świadomością swego bardzo długiego i dobrze przeżytego życia.
Badania "Środowiskowe i genetyczne wyznaczniki zdrowej długowieczności" zostały zamówione i sfinansowane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.
Od 2001 r. prowadziły je 22 zespoły badawcze składające się z psychologów, specjalistów z różnych dziedzin medycyny i biologów. Przebadano ponad 550 osób.