"Polskie Państwo Podziemne fenomenem w historii Europy"
Wielkim fenomenem w historii Europy w latach
1939 - 1945 było zaistnienie, rozwój i funkcjonowanie Polskiego
Państwa Podziemnego - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego
gen. dyw. Tadeusz Płoski podczas mszy św., odprawionej w
warszawskiej Katedrze Polowej WP w 67. rocznicę jego powstania.
27.09.2006 14:15
Bp Płoski przypomniał, że "w żadnym innym kraju podczas II wojny światowej nie sformowano podobnych struktur konspiracyjnych, mających tak wielki autorytet moralny i szacunek społeczeństwa".
Zaznaczył, że najistotniejszym z punktu widzenia walki z okupantem pionem Polskiego Państwa Podziemnego była jego siła zbrojna - Armia Krajowa - stanowiąca integralną część Sił Zbrojnych RP i podlegająca działającemu na obczyźnie naczelnemu wodzowi. Podstawowym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości, której zwieńczeniem był wybuch powstania narodowego w okresie militarnego załamania Niemiec - dodał bp Płoski.
Polskie Państwo Podziemne, organizując powszechny opór społeczeństwa, pomagało Polakom zachować godną postawę ludzi, nie ulegających zniewoleniu i walczących. Działalność Polskiego Państwa Podziemnego była i pozostanie świadectwem siły narodu polskiego oraz znakiem, że Polska nigdy nie była i nie będzie ziemią niewolników - mówił bp Płoski.
Biskup polowy podkreślił, że przez świętowanie kolejnej rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego przypominamy sobie i innym, że nie w zakłamaniu i zapomnieniu znajduje się źródło sprawiedliwości i odpowiedzialnej koegzystencji między narodami. Oczyszczenie pamięci nie polega na zapomnieniu o winach i przestępstwach, ale w uznaniu i wyznaniu winy oraz na zadośćuczynieniu krzywd - podkreślił.
We mszy św. uczestniczyli pełniący funkcję prezydenta Kazimierz Marcinkiewicz, przedstawiciele kombatantów i policji, harcerze i licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.
Polskie Państwo Podziemne, którego zręby powstały 27 września 1939 roku (tego dnia została utworzona tajna organizacja Służba Zwycięstwu Polski), było fenomenem w okupowanej Europie. W podziemiu utworzono niemal wszystkie atrybuty suwerennej państwowości - administrację, namiastkę parlamentu, siły zbrojne, aparat policyjny, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo, prasę. Struktury podziemia kierowane były z Paryża, a potem z Londynu, m.in. przez prezydenta RP i rząd. Najwyższą władzę w podziemiu sprawował delegat rządu na kraj. Kulminacją wysiłku zbrojnego Polskiego Państwa Podziemnego było Powstanie Warszawskie.