PolskaPolskie okno na wszechświat

Polskie okno na wszechświat

Polska wraz z pięcioma innymi państwami wybudowała w Afryce największy teleskop świata - informuje "Rzeczpospolita". Teleskop nosi nazwę SALT. Jego budowa trwała pięć lat. Postawiono
go w miejscowości Sutherland w Republice Południowej afryki, 370
km na północny wschód od Kapsztadu, na wyżynie Karoo, 1759 m nad
poziomem morza.

Przedsięwzięcie finansowały, prócz Polski, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Niemcy, Nowa Zelandia i Wielka Brytania. Polacy mają w kosztach udział 10-proc. Dlatego do naszej dyspozycji będzie 10% czasu obserwacyjnego.

"SALT, to obecnie największy optyczny teleskop świata" - mówi polski koordynator projektu z ramienia Ministerstwa Nauki i Informatyzacji prof. Marek Sarna.

"Ten teleskop to nadzieja polskiej astronomii" - stwierdza prof. Roman Tylenda z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Oferuje naszym naukowcom nowe możliwości. Dotąd największym teleskopem, jaki ogół polskich astronomów miał do dyspozycji, był ten w Piwnicach pod Toruniem, 90-centymertrowy" - dodaje.

Tymczasem sześcioboczne zwierciadło teleskopu SALT mierzy od boku do boku 11 metrów. "SALT jest też lepiej ulokowany od toruńskiego teleskopu, to znaczy wyżej. Z tego powodu atmosfera mniej będzie przeszkadzać w obserwacjach. Poza tym w Afryce Południowej są lepsze warunki pogodowe. W Toruniu mamy ok. 30 pogodnych nocy. W RPA jest ich rocznie 300" - stwierdza na łamach "Rzeczpospolitej" prof. Tylenda.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)