Polskie meble podbiją świat. Rząd zapowiada wsparcie krajowych firm

– Automatyzacja jest szansą na rozwój sektora meblowego w Polsce. Jestem przekonany, że inwestycje w tym zakresie będą się przekładać na ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych, aby Polska mogła stać się największym producentem mebli na świecie – zapewnia wiceminister Inwestycji i Rozwoju Paweł Chorąży na Targach Drema w Poznaniu.

Polskie meble podbiją świat. Rząd zapowiada wsparcie krajowych firm
Źródło zdjęć: © DREMA

12.09.2018 | aktual.: 13.09.2018 16:12

W Poznaniu do piątku potrwają targi Drema – wydarzenie poświęcone branży drzewnej i meblarskiej, gdzie prezentowane są najnowsze technologie, maszyny i narzędzia do obróbki drewna oraz nowości rynkowe. Drema promuje osiągnięcia polskiego przemysłu drzewnego, który stanowi duży udział w PKB. Polska jest obecnie największym w UE producentem podłóg drewnianych, czwartym producentem mebli oraz wiodącym producentem płyt drewnopochodnych i tarcicy.

Polska światowym liderem?

W drugim dniu wspomnianych Targów rozpoczął się również Ogólnopolski Kongres Meblarski ”POLSKIE MEBLE – KONKURENCYJNA POLSKA”. Tegoroczne spotkanie liderów krajowego przemysłu meblarskiego odbywa się pod hasłem ”Globalne standardy – globalna konkurencja”.

– Automatyzacja jest szansą na rozwój sektora meblowego w Polsce. Jestem przekonany, że inwestycje w tym zakresie będą się przekładać na ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych, aby Polska mogła stać się największym producentem mebli na świecie – stwierdził minister Paweł Chorąży otwierając kongres. – Branża meblarska jest bardzo ważna dla gospodarki kraju i gwarantuje jej rozwój.

Obraz
© DREMA

Paweł Chorąży jest przewodniczącym Komitetu Sterującego programu flagowego „Polskie Meble”. Koordynatorem projektów w ramach programu jest Polski Fundusz Rozwoju. Minister deklarował dalszą realizację programów rządowych, które mają wspierać krajowych producentów w zakresie finansowania inwestycji, ekspansji zagranicznej, ochrony znaku towarowego czy budowaniu marki. Dziś największym problem branży jest jednak podaż surowca do produkcji i braki siły roboczej. Ten problem ma właśnie rozwiązać automatyzacja, która podniesie marże realizowane na sprzedaży, ale też zniweluje problem braku rąk do pracy.

Meble dla kreatywnej edukacji

Minister Paweł Chorąży zapowiedział też uruchomienie nowego programu Meble w szkołach, który ma zostać ogłoszony oficjalnie w najbliższy poniedziałek.

– W pierwszym etapie gruntownie zmienione ma być wyposażenie 50 szkół. Program zakłada innowacyjne zagospodarowanie przestrzeni w szkołach, co ma sprzyjać zwiększeniu kreatywności dzieci – zapowiadał Chorąży. Realizacja programu wpłynie nie tylko na system edukacji, ale pozytywnie wpłynie na polskie meblarstwo.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)