Polskie konsultacje w sprawie wycofania Hiszpanów
Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński powiedział, że w sprawie wycofania hiszpańskich wojsk z Iraku rozmawiał ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Jose Bono Martinezem. Hiszpański minister poinformował, że otrzymał takie polecenie od premiera Jose Luisa Zapatero, a decyzja powinna zostać zrealizowana niezwłocznie.
18.04.2004 | aktual.: 18.04.2004 20:38
Jerzy Szmajdziński powiedział, że decyzja Hiszpanów jest zaskoczeniem i stawia Polskę w trudnej sytuacji. W Iraku stacjonuje blisko 1300 hiszpańskich żołnierzy. "Od kilku godzin Sztab Generalny, dowództwo dywizji, a także generał Sanchez pracują nad różnymi wariantami, które pozwolą uzupełnić braki" - powiedział minister. Podkreślił, że Polska była przygotowana na udział trzeciej zmiany kontyngentu, która miała rozpocząć działalność w lipcu, już bez udziału Hiszpanów.
"Zasadnicze siły hiszpańskie powinny zostać wycofane w ciągu miesiąca"- powiedział minister Szmajdziński, który dodał, że na jego pytanie o nieczekanie na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ usłyszał odpowiedź, że Hiszpanie nie wierzą, aby rezolucja powierzyła odpowiedzialność za dalszy rozwój sytuacji ONZ.
Jerzy Szmajdziński podkreślił, że w przypadku korzystnego rozwiązania sytuacji związanej z działalnością bojówek Muktady as-Sadra, można brać pod uwagę częściowe uzupełnienie braków irackami służbami bezpieczeństwa.
Z kolei Tadeusz Iwiński, doradca premiera do spraw międzynarodowych, powiedział, że jest przekonany, iż Polska i Hiszpania pozostaną strategicznymi partnerami pomimo dzisiejszej decyzji rządu w Madrycie o wycofaniu kontyngentu wojskowego z Iraku oraz tego, jakie formacje polityczne rządzą w obu krajach.
Tadeusz Iwiński podkreślił w rozmowie z TVP, że sojusz polsko-hiszpański jest w wielu dziedzinach trwały, a nowy premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero jeszcze przed wakacjami odwiedzi Warszawę w celu odbycia wzajemnych konsultacji pomiędzy rządami Polski i Hiszpanii. Doradca ministra uważa, że wskutek utworzenia rządu tymczasowego - być może pod egidą ONZ - mogą zostać zakończone wszelkie istniejące napięcia na tle Iraku.