Polskie konsulaty gotowe do wydawania wiz od 1 lipca
Konsul generalny RP w Moskwie Tomasz Klimański zapewnił, że wszystkie cztery urzędy konsularne na terytorium Federacji Rosyjskiej (w Moskwie, Petersburgu, Irkucku i Kaliningradzie) są w pełni przygotowane na wprowadzenie wiz w stosunkach polsko-rosyjskich, co nastąpi 1 lipca.
Jedynie w Irkucku ze względu na kłopoty lokalowe pełna gotowość zostanie osiągnięta dopiero 1 sierpnia.
"W Moskwie konsulat będzie gotów wydawać do tysiąca wiz dziennie już począwszy od 1 czerwca - wyprzedzamy termin o miesiąc. Zatrudniono dodatkowy personel, obecnie rozpoczynamy szkolenie miejscowych pracowników" - powiedział Klimański.
"Przygotowane są także Petersburg i Kaliningrad, jedynie w Irkucku były problemy z lokalem, co spowodowało poślizg. Do 1 sierpnia, kiedy to miejscowy konsulat zacznie normalnie wydawać wizy, jego funkcje przejmuje konsulat w Moskwie" - dodał.
Tymczasem według raportu Najwyższej Izby Kontroli polskie urzędy konsularne na Wschodzie nie są przygotowane do wykonywania nowych zadań. Zdaniem NIK, konsulatom brakuje dodatkowych pomieszczeń, pracowników, komputerów i jednolitego systemu informatycznego.
Konsul Klimański poinformował, że w lutym była w Moskwie kontrola NIK-u. "Zostaliśmy pochwaleni, uznano, że konsulat jest w pełni przygotowany do wprowadzenia wiz" - powiedział Klimański. Konsul zadeklarował przy tym, że zasadniczo wizy będą wydawane występującym o nie osobom jeszcze tego samego dnia.
Na początku marca Dyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii w MSZ Janusz Skolimowski, oceniał w czasie polsko-rosyjskich negocjacji wizowych w Moskwie, że po 1 lipca polskie konsulaty w Moskwie, Petersburgu, Irkucku i Kaliningradzie będą w stanie wydawać Rosjanom łącznie do 350 tys. wiz rocznie.
Dziennikarzom zaprezentowano wówczas nowe pomieszczenie konsulatu generalnego w Moskwie, w którym pracować ma 41 osób. Zainstalowano w nim 13 okienek do obsługiwania petentów.
Konsul Klimański wyjaśniał wówczas, że dla większości ubiegających się o wizę cała formalność ograniczy się do złożenia dokumentów, uiszczenia opłaty wizowej i odbioru dokumentu. Jedynie nieliczne osoby, co do których mogą istnieć wątpliwości, mogą być proszone na rozmowę z konsulem.(an)