Polskie "5 minut" w Rosji
Rozpoczynają się imprezy Sezonu Polskiego w Rosji. Przedstawienia, wystawy, projekcje filmów, koncerty związane z tą największą od lat prezentacją polskiej kultury w Rosji będą się odbywały do listopada.
Tak się składa, że w kulturze nie odczuwamy rezonansu ostatniego pogorszenia się stosunków dyplomatycznych polsko-rosyjskich. Przeciwnie, stosunki kulturalne to enklawa dobrego porozumienia pomiędzy Polakami i Rosjanami - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie wicedyrektor Instytutu im. Adama Mickiewicza, jednego z głównych organizatorów Sezonu, Grzegorz Wiśniewski.
Sezon Polski w Rosji - wielka prezentacja dorobku kulturalnego Polski - jest odpowiedzią na Sezon Rosyjski w Polsce, który odbywał się na przełomie 2004 i 2005 roku (listopad-styczeń). Jego głównym akcentem była wystawa "Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000", zorganizowana w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w Warszawie. Ta wystawa, ukazująca dorobek kulturalny Polski i Rosji w XX wieku oraz polsko-rosyjskie związki artystyczne, zostanie w sobotę otwarta w Galerii Trietiakowskiej.
Organizatorzy polskiej prezentacji zamierzają przybliżyć rosyjskiej publiczności twórczość Witolda Gombrowicza (w nawiązaniu do ubiegłorocznej 100. rocznicy urodzin) i Henryka Wieniawskiego (w związku z tegoroczną 125. rocznicą śmierci). W piątek w jednym z najbardziej liczących się muzeów moskiewskich - Muzeum Aleksandra Puszkina - zostanie otwarta wystawa "Ja, Gombrowicz". Natomiast w październiku (10-15) w Petersburgu odbędzie się II Festiwal Henryka Wieniawskiego.
Jeszcze w tym miesiącu (od 25 marca w moskiewskim Państwowym Centrum Sztuki Współczesnej) rosyjscy miłośnicy sztuki będą mogli oglądać wystawę "Za czerwonym horyzontem", prezentowaną w grudniu i styczniu w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
Program Sezonu Polskiego w Rosji, który potrwa do października, obejmuje prawie 30 imprez. Do Rosji pojadą m.in. Krzysztof Penderecki (30 czerwca; Petersburg), grupa baletowa Teatru Wielkiego (16-17 czerwca; Petersburg), Teatr Narodowy z Warszawy (15-22 maja; Moskwa i Petersburg) oraz Teatr Współczesny z Wrocławia (7-8 czerwca; Moskwa). Odbędą się również retrospektywy filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Jacka Bromskiego.
Polskie prezentacje kulturalne skoncentrowano - oprócz Moskwy i Petersburga - w Niżnym Nowgorodzie, Jekatierinburgu, Kazaniu i Soczi.
Ze strony polskiej współorganizatorem przeglądu jest warszawski Instytut Adama Mickiewicza.